Dla zespołu budynków jednorodzinnych na wspólnej działce zaprojektowano podziemny jednokondygnacyjny garaż, jako niezależny obiekt budowlany.
Czy można w celu zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej na jego płycie stropowej wybudować budynki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej, stanowiące konstrukcyjnie samodzielną całość?

Obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie zakazują lokalizowania obiektów budowlanych na płycie stropowej podziemnego garażu.
Podstawową zasadą ustawy - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) - dalej pr. bud. jest zasada wolności budowlanej wyrażona w art. 4 pr. bud., zgodnie z którą każdy ma prawo do zabudowy nieruchomości, jeżeli zamierzenie budowlane jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Zasada ta ma doniosłe znaczenie dla tej sfery stosunków społecznych, ponieważ ukierunkowuje ona wykładnię wszelkich obowiązujących przepisów. Mianowicie konsekwencją tej zasady jest konieczność uznania, że co nie jest wyraźnie zabronione, jest dopuszczalne.
Obowiązujące przepisy techniczno-budowlane tj. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) - dalej r.w.t. nie zakazują lokalizowania obiektów budowlanych na płycie stropowej podziemnego garażu (§ 102-108 r.w.t.). Zgodnie z § 203-204 r.w.t. budynki i urządzenia z nimi związane powinny być projektowane i wykonywane w taki sposób, aby obciążenia mogące na nie działać w trakcie budowy i użytkowania nie prowadziły do: 1) zniszczenia całości lub części budynku, 2) przemieszczeń i odkształceń o niedopuszczalnej wielkości, 3) uszkodzenia części budynków, połączeń lub zainstalowanego wyposażenia w wyniku znacznych przemieszczeń elementów konstrukcji, 4) zniszczenia na skutek wypadku, w stopniu nieproporcjonalnym do jego przyczyny. Konstrukcja budynku powinna spełniać warunki zapewniające nieprzekroczenie stanów granicznych nośności oraz stanów granicznych przydatności do użytkowania w żadnym z jego elementów i w całej konstrukcji. Warunki bezpieczeństwa konstrukcji uznaje się za spełnione, jeżeli konstrukcja ta odpowiada Polskim Normom dotyczącym projektowania i obliczania konstrukcji. Wzniesienie budynku w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu budowlanego nie może powodować zagrożeń dla bezpieczeństwa użytkowników tego obiektu lub obniżenia jego przydatności do użytkowania.
Jeżeli zacytowane wymogi zostaną spełnione, brak jest podstaw do odmowy udzielenia pozwolenia na budowę.

Magdalena Laskowska