Pytanie
Jesteśmy stowarzyszeniem posiadającym oddziały w Warszawie i innych miastach. Oddziały nasze są jednostkami nieposiadającymi osobowości prawnej, posługują się naszym NIP-em. Na koniec okresu sprawozdawczego na podstawie sprawozdań finansowych naszych oddziałów i jednostki głównej sporządzamy sprawozdanie łączne naszego stowarzyszenia. Jesteśmy jednostką nieprowadzącą działalności gospodarczej (nie zgłaszaliśmy takiej działalności w rejestrze przedsiębiorców). Nasze oddziały często kończą rok obrotowy nadwyżką kosztów nad przychodami (strata bilansowa), która potem jest przeksięgowywana na zmniejszenie funduszu statutowego oddziału.
Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?
W rozporządzeniu Ministra Finansów z 2001 r. dla jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej nie ma wzmianki na temat zmniejszenia funduszu statutowego, a w niektórych naszych oddziałach fundusz statutowy osiągnął już wartość ujemną (w łącznym sprawozdaniu fundusz statutowy jest sumą wszystkich funduszy statutowych w całym stowarzyszeniu).
Co powinien zrobić oddział w sytuacji straty?
Czy jest w stowarzyszeniach jakaś forma pokrycia straty w oddziale, np. z funduszu statutowego, czy nie ma to znaczenia, jeśli zbiorcze sprawozdanie wykazuje nadwyżkę przychodów nad kosztami?