Pytanie
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (i odpowiednio - ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) umowa leasingu operacyjnego dotycząca nieruchomości musi być zawarta na okres minimalnie 10 lat (lub dłuższy), czy może być także zawarta na okres krótszy, jeśli jej przedmiotem są nieruchomości nie podlegające odpisom amortyzacyjnym?
Czy w przypadku zawarcia umowy leasingu operacyjnego, przy której nie korzystamy z odpisów amortyzacyjnych dotyczących nieruchomości, można taką umowę zawrzeć na okres np. 4 lat?
Zgodnie z art. 23b ust. 1 pkt 1 i 2 u.p.d.o.f., opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania nieruchomości, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli umowa ta została zawarta na czas oznaczony co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Wymieniony przepis dotyczy wyłącznie nieruchomości objętych umową leasingu operacyjnego, która "została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości".
Tym samym, poza zakresem regulacji pozostają nieruchomości niepodlegające odpisom amortyzacyjnym.
Czy umowy leasingu operacyjnego nieruchomości niepodlegających odpisom amortyzacyjnym mogą zostać zawarte na okres krótszy niż 10 lat?