Gmina chce zalegalizować dwa wyloty kanalizacji deszczowej do odbiornika. Opłata legalizacyjna to dziesięciokrotność opłaty skarbowej. Czy opłata legalizacyjna jest opłatą skarbową? Czy w tym przypadku gmina jest zwolniona z opłaty skarbowej, czy też opłata legalizacyjna nie stanowi opłaty skarbowej i gmina powinna wnieść taką opłatę? Obecnie opłatę skarbową za decyzje i czynności urzędowe wnosi się na konto urzędu miejskiego miasta X. Czy gmina powinna wnieść na to konto opłatę legalizacyjną, czy też gmina jest zwolniona z tej opłaty? Czy do legalizacji wylotów wymagane jest uzyskanie przez gminę decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego skoro jest to wymóg art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z późn. zm.) – dalej pr. wod.? Czy gmina, jeśli będzie musiała wnieść opłatę legalizacyjną, to za dwa wyloty będzie to 2x217 zł czy 1x217 zł?
W tym przypadku nie będzie opłaty skarbowej. Po pierwsze, bowiem opłata legalizacyjna pochłania opłatę skarbową, po drugie – gmina jest zawsze zwolniona z opłaty skarbowej.
W związku z powyższym zastosowanie znajdzie art. 64a oraz art. 131 ust. 2 pr. wod.
Zatem, w przypadku wykonania urządzenia wodnego należy dołączyć odpowiednio decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego, bądź decyzję o warunkach zabudowy, jeśli jest ona wymagana. Wydaje się, że powyższy wymóg dotyczy sytuacji, gdy urządzenie wodne wykonane zostało na terenie, na którym nie ma planu miejscowego. Jeśli tak miało miejsce w sytuacji opisanej w pytaniu, to należałoby dołączyć do wniosku o legalizację odpowiednio decyzję o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, bądź decyzji o warunkach zabudowy.
Regulacje prawne dotyczące opłaty skarbowej zawarte są w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635, z późn. zm.) - dalej u.o.s. Wydanie pozwolenia na wniosek (w tym pozwolenia wodnoprawnego), co do zasady podlega opłacie skarbowej. Podobnie – wykonanie czynności urzędowej z zakresu administracji publicznej na wniosek.
Nie ma tu wszakże potrzeby rozważać, czy mamy do czynienia z przedmiotem opłaty skarbowej, czy też nie, ponieważ zgodnie z art. 3 i art. 7 pkt 3 u.o.s. - jednostki samorządu terytorialnego są zwolnione od opłaty skarbowej.

Adam Bartosiewicz