Pytanie:
Czy rolnicy wprowadzający folie porolnicze po sianokiszonce (o kodzie 02 01 04) mają jakieś określone obowiązki? Gdzie można znaleźć takie informacje? Ciekawi mnie temat folii rolniczych - nie jest to opakowaniówka, a bardzo często folia porolnicza jest przekazywana kodem odpadu 15 01 02. Czy recykler może zażądać zmiany kodu w KPO z 15 01 02 na 02 01 04? Co w przypadku, gdy sprzedający tego nie uczyni? Czy wówczas można zażądać oświadczenia, w którym poświadczy, że według niego jest to odpad opakowaniowy?

Odpowiedź:
Odpady w postaci foli rolniczej, która nie jest opakowaniem, powinny być klasyfikowane pod kodem 02 01 04.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) - dalej u.o., odpady klasyfikuje się przez ich zaliczenie do odpowiedniej grupy, podgrupy i rodzaju odpadów, uwzględniając źródło ich powstawania oraz właściwości i składniki powodujące, że odpady są odpadami niebezpiecznymi.

Klasyfikacja odpadów została określona w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1923). Zgodnie z tym katalogiem w przypadku odpadów, których źródłem powstania jest działalność rolnicza, prawidłową klasyfikacją jest przyporządkowanie ich kodom z podgrupy 02 01. W przypadku tego typu odpadów z tworzyw sztucznych (innych niż opakowania) prawidłowym kodem odpadu jest więc kod 02 01 04.

Przedsiębiorca przyjmujący tego typu odpady i potwierdzający ten fakt na karcie przekazania odpadu powinien zweryfikować prawidłowość nadanego kodu. W razie wątpliwości może zwrócić się do przekazującego odpady o oświadczenie potwierdzające prawidłowe przyporządkowanie odpadów danemu kodowi odpadów.

Należy przy tym przypomnieć, że zgodnie z art. 8 pkt 8 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 888) odpady opakowaniowe definiowane są jako opakowania wycofane z użycia, stanowiące odpady w rozumieniu przepisów u.o., z wyjątkiem odpadów powstających w procesie produkcji opakowań.

Jeżeli więc wymienione w pytaniu odpady nie będą pochodziły z opakowań, ale z folii porolniczej, to nie będą mogły być klasyfikowane pod kodem 15 01 02. Oczywiście, w ramach prowadzenia działalności rolniczej mogą również powstawać odpady opakowaniowe. W takim przypadku, mimo że źródłem powstania odpadów opakowaniowych będzie w tym przypadku działalność rolnicza, odpady te jednak będą klasyfikowane pod kodami z podgrupy 15 01.