Pytanie
Czy dodatek za wieloletnią pracę wypłacany pracownikowi urzędu gminy na podstawie § 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, powinien być uwzględniany przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, czy może raczej powinien być wypłacany w trakcie urlopu macierzyńskiego pracownikowi osobno, jako dodatkowe świadczenie obok zasiłku macierzyńskiego?
Pracownica zatrudniona w urzędzie gminy poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymuje dodatek za wieloletnią pracę. Dodatek ten jest wypłacany na podstawie § 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, do którego to przepisu odsyłają wprost postanowienia obowiązującego w urzędzie regulaminu wynagradzania.
Przepis ten stanowi, że "dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi samorządowemu za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego."
Czy przepis ten odnosi się także do zasiłku macierzyńskiego, skoro z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 47 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wynika, że "przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku"?
Jeśli dodatek ma być wypłacany niezależnie od otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego, to jak wygląda kwestia obowiązku odprowadzania składek ZUS od tej kwoty dodatku?