Pytanie
Czy na budowę oczka wodnego o powierzchni 450 m2 wymagane jest pozwolenie wodnoprawne, zgodnie z art. 122 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) – dalej pr. wod.?
Oczko będzie bezodpływowe o głębokości nie większej niż 80-90 cm, dno i brzegi będą uszczelnione folią, fragmenty brzegowe będą posiadały wywinięcie folią na skarpie ziemnej, a z wierzchu dociśnięte dekoracyjnymi kamieniami i roślinami. Oczko wodne będzie pełnić funkcję przydomowego elementu dekoracyjno - rekreacyjnego w moim ogrodzie. Uzupełnienie wody będzie odbywało się w sposób naturalny poprzez powierzchniowy napływ wód opadowych. Na powyższą inwestycję została wydana decyzja o warunkach zabudowy.
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2012 r.
Oczko wodne, które jest odizolowane od środowiska, w myśl art. 9 ust. 1 pkt 19 pr. wod., nie jest urządzeniem wodnym, gdyż nie kształtuje on zasobów wodnych, ani nie służy do korzystania z tych zasobów. Powyższe oznacza, że pozwolenie wodnoprawne na wykonanie takiego oczka wodnego nie jest wymagane. Wymaga natomiast uzyskania pozwolenia na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.).
Uwagi
Nie realnym się wydaje, aby oczko wodne o takich rozmiarach mogło funkcjonować wyłącznie w oparciu o napływające wody opadowe, bez dodatkowego zasilania.
Lucyna Osuch-Chacińska