Umowa została zawarta 2 maja i kończy się 31 lipca. Po miesiącu, 28 maja, pracownik chciał rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron od 1 czerwca. Pracodawca nie wyraził zgody na taką formę rozwiązania. Pracownik stawił się jeszcze w pracy na jedną zmianę z kolejnego miesiąca (1/2 czerwca), po czym porzucił pracę. Zdał wszystkie przedmioty należące do pracodawcy (ubranie robocze) w stanie należytym, na co ma wystawiony dokument WZ. Pracodawca nie wypłacił pracownikowi wynagrodzenia za cały czas pełnienia obowiązków pracowniczych. Stwierdził, że pracownik nie wypełnił karty obiegowej.

Pytanie:
Czy brak wypełnienia karty obiegowej przez pracownika, który porzucił pracę, może być podstawą dla pracodawcy do niewypłacenia mu wynagrodzenia za miesiąc pracy?
Czy pracodawca może w takiej sytuacji wstrzymywać wynagrodzenie?
Jakie uprawnienia ma pracownik w takiej sytuacji?

 

Odpowiedź:
Brak wypełnienia karty obiegowej, nie może być podstawą niewypłacenia pracownikowi wynagrodzenia za pracę. Nawet sytuacja, w której pracownik nie stawia się do pracy i posiada nieusprawiedliwione nieobecności nie uzasadnia wstrzymania wypłaty pracownikowi.
Oczywiście pracodawca ma prawo i powinien w stosunku do pracownika wyciągnąć konsekwencje związane z niestawieniem się w pracy. Zakres tej odpowiedzialności jest określony w przepisach Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy – dalej k.p.

Uzasadnienie:
Przepisy Kodeksu pracy, nie zawierają regulacji dotyczących obowiązku wypełnienia i zwrotu karty obiegowej przez pracownika. Szczegóły dotyczące obowiązków związanych z kartą obiegowa są zazwyczaj uregulowane w przepisach wewnętrznych danego pracodawcy.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z art. 97 § 1 k.p., W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.
Skoro Pracodawca nie może uzależniać np. wydania świadectwa pracy od rozliczenia się pracownika z pracodawcą tym bardziej nie może uzasadniać wstrzymania wypłaty wynagrodzenia (za pracę wykonaną) od przekazania wypełnionej karty obiegowej.
Należy dodać, iż terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Niewypłacenie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika podlega karze grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł (art. 282 § 1 pkt 1 k.p.).

[Uwaga! Ta odpowiedź jest już nieaktualna od 7 IX 2019 r.]