Ministerstwo Środowiska wspólnie z Komisją Europejską koordynuje kampanię na temat tego, jak – efektywniej wykorzystując zasoby naturalne i dokonując świadomych wyborów konsumpcyjnych – poprawić jakość naszego życia oraz zwiększyć konkurencyjność europejskiej gospodarki.

Temat oszczędnego, a zarazem efektywnego korzystania z zasobów jest jednym z priorytetów Ministerstwa Środowiska podczas trwającej Prezydencji w Radzie UE. To także klucz dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju Europy. Oszczędne i racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi należy do najważniejszych globalnych wyzwań w ochronie środowiska i gospodarce w nadchodzących latach.

Inauguracja europejskiej kampanii „Generation Awake. Twoje wybory zmieniają świat” na temat efektywnego wykorzystywania zasobów naturalnych rozpocznie się od otwartej debaty publicznej w gmachu Politechniki Warszawskiej z udziałem Komisarza Potočnika oraz ministra Kraszewskiego. Swoje opinie o obecnych i przyszłych wzorcach konsumpcji, ich wpływu na poziom naszego życia oraz gospodarki wymienią także przedstawiciele organizacji pozarządowych, świata biznesu i nauki.

Oprócz debaty organizatorzy kampanii przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek dla mieszkańców Warszawy. Na ulicach stolicy oraz w środkach komunikacji publicznej eksperci w dziedzinie typowych zachowań konsumpcyjnych - Rysiek Rutyniarz, Impulsywna Iza oraz Pyzaty Przemek przez cały dzień będą przekazywali praktyczne informacje, które pomogą sprawić, by nasze decyzje były korzystne zarówno dla nas, jak i dla zasobów naszej planety.

Ponadto obecni na stoisku promocyjnym w centrum miasta kucharze podpowiedzą jak przemienić resztki z lodówki w pyszne dania, styliści doradzą jak stare ubrania przerobić na modne kreacje, a architekci zdradzą jak oszczędnie gospodarować energią oraz kreować przestrzeń życiową przyjazną środowisku.

Start europejskiej kampanii w Polsce uświadamia, że poprzez poprawne wzorce konsumpcji efektywnie wykorzystywać zasoby może każdy z nas. Także goście specjalni imprezy – minister środowiska Andrzej Kraszewski i Komisarz UE ds. Środowiska Janez Potočnik dadzą przykład właściwego zachowania i przyjadą na stoisko kampanii (stacja Metro Centrum) eko-taksówką.