W połowie tego roku stołeczni deweloperzy oferowali apartamenty w 24 ukończonych projektach, a krakowscy w 19 – podaje raport Reas. Inwestorzy biorą pod uwagę, że czas sprzedaży nieco się teraz wydłużył i dlatego wahania rynkowe w okresie nawet kilku kwartałów nie mają dla nich dużego znaczenia, a ceny apartamentów pozostają na niezmienionym poziomie. W odróżnieniu do rynku mieszkań popularnych, który odczuł skutki spowolnienia gospodarczego w latach 2008-2009, segment lokali apartamentowych w Polsce pozostał bardzo stabilny.

Gdzie po apartament?

Najwięcej nieruchomości z sektora luksusowego znajdziemy obecnie w Warszawie i Krakowie. Zwykle budowane są teraz poza ścisłym centrum miast, ze względu na małą dostępność i wysokie ceny gruntów albo zabytkową zabudowę. Dlatego w stolicy najwięcej nowych apartamentów nie powstaje w Śródmieściu, ale na Mokotowie i Woli, poza tym przybywa ich na Żoliborzu i w Wilanowie. Podobnie jest w Krakowie, w którym lokale z wyższej półki budowane są przede wszystkim w Grzegórzkach, a Stare Miasto zajmuje trzecie miejsce za Podgórzem. Oferta rynkowa obejmuje jeszcze Krowodrze i Dębniki (analiza Emmerson).

Nawet 45 tys. za metr

Ekskluzywne nieruchomości nie należą do tanich, mimo to chętnych na nie brakuje, bo postrzegane są jako dobra lokata kapitału. Apartament w stolicy można kupić już za 18 tys. zł/mkw. Nie mniej, ceny mieszkań w najbardziej prestiżowych miejscach dochodzą w stolicy nawet do 45 tys. zł/mkw. (Reas). W mniej centralnych lokalizacjach zapłacimy taniej. Najwięcej gotowych mieszkań w wysokim standardzie znajduje się w Śródmieściu, na Mokotowie i Woli.

Na warszawskim rynku regularnie pojawiają się kolejne ekskluzywne inwestycje. Poza budową apartamentowieca w kształcie żagla przy Złotej 44, prowadzona jest np. budowa luksusowych mieszkań przy ul. Foksal w Śródmieściu, czy przy ulicy Chocimskiej na Starym Mokotowie. Przykładem konsekwencji w realizacji projektów o wysokim standardzie jest działalność firmy Rogowski Development. Deweloper wprowadził ostatnio na rynek kolejnych 219 apartamentów w inwestycji przy Alei Wilanowskiej i planuje już kolejny ekskluzywny projekt.

Prezes firmy, Remigiusz Rogowski twierdzi, że największym zainteresowaniem wśród kupujących w rozpoczętym właśnie, nowym etapie budowy inwestycji Apartamenty Wilanowska, cieszą się najatrakcyjniej usytuowane, ponad 320 metrowe penthousy, w których zastosowane zostały niestandardowe, oryginalne rozwiązania architektoniczne. Dlatego jeszcze w tym roku zamierza rozpocząć budowę willi miejskich przy ulicy Potoki na Mokotowie, których wartość rynkowa przekroczy 150 mln złotych.

Na Woli dużo taniej

Jak obliczają analitycy Emmerson, za 1 mkw. lokalu z wyższej półki zlokalizowanego na warszawskiej Woli zapłacimy średnio 9 tys. złotych, a w Śródmieściu niemal dwa razy więcej, bo aż 18,7 tys. złotych. Na Mokotowie komfort zamieszkania w apartamentowcu kosztuje średnio 10,3 tys. zł/mkw., a na Ochocie 9,4 tys. zł/mkw.

Podobnie jest w Krakowie. Najdrożej jest w centrum. Na Starym Mieście średnia cena apartamentu sięga niemal 14 tys. zł/mkw. A już w rekordowych pod względem liczby dostępnych apartamentów i niezbyt oddalonych od centrum, Grzegórzkach wynosi przeciętnie 8,7 tys. złotych za metr kwadratowy. 
Prestige Public Relations