Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania plastrów EKG w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 48e ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Celem wprowadzonego programu pilotażowego jest ocena przydatności wykorzystania plastrów EKG do monitorowania w sposób zdalny stanu zdrowia pacjenta, co umożliwi szybkie wykrywanie groźnych dla życia patologii i natychmiastowe wdrożenie właściwego leczenia w ramach świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie świadczenia porada specjalistyczna – kardiologia  - podkreślił resort w uzasadnieniu projektu.

Czytaj także na Prawo.pl: Zdalny monitoring stymulatora serca będzie w wykazie świadczeń gwarantowanych>>

 

Realizatorzy pilotażu wykorzystującego plastry EKG

Program pilotażowy będzie realizowany w trzech etapach - organizacji, realizacji oraz ewaluacji programu pilotażowego.

Realizatorem programu pilotażowego będzie mógł zostać świadczeniodawca, który realizuje umowę o udzielanie kardiologicznej porady specjalistycznej. Podmioty lecznicze będące realizatorami programu pilotażowego mają zakupić, a następnie udostępnić plastry EKG świadczeniobiorcom.

- Zarówno wpływ realizacji świadczeń opieki zdrowotnej przy wykorzystaniu ww. urządzenia, jak i satysfakcja świadczeniobiorców z przeprowadzanego badania, będą w ramach ewaluacji programu pilotażowego oceniane na podstawie ankiet wypełnianych przez świadczeniobiorców i realizatorów programu pilotażowego i zamieszczanych na platformie DOM. Realizacja tego programu pilotażowego będzie wymagała wdrożenia dodatkowych funkcjonalności w ramach platformy DOM - wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia.

Realizatorzy programu pilotażowego zostaną wybrani w ramach naboru, a objętych ma nim być nie mniej niż 600 świadczeniobiorców. Jak zaznaczył resort, przewiduje się możliwość wyboru wniosków z terytorium całego kraju, przy uwzględnieniu czynników takich jak data wpływu wniosku i deklaracja szacunkowej liczby świadczeniobiorców zgłoszonych przez realizatora do udziału w programie.

Zdalne monitorowanie EKG

Na jednego pacjenta przypadają średnio 3 badania z wykorzystaniem plastrów EKG. Pacjent będzie monitorowany przy użyciu urządzenia przez okres maksymalnie trzech miesięcy lub do czasu wykrycia elektrokardiograficznych zmian świadczących o wystąpieniu groźnego dla zdrowia incydentu lub ryzyka incydentu sercowo-naczyniowego. W ocenie resortu wykrycie nieprawidłowości w układzie sercowo-naczyniowym pozwoli na szybkie wdrożenie zindywidualizowanego leczenia lub skierowanie w trybie pilnym na zabieg specjalistyczny.

- W trakcie monitorowania pacjent będzie wykonywał badanie EKG w warunkach domowych zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty. Następnie automatycznie wygenerowane wyniki badania będą wysyłane na platformę DOM w celu postawienia rozpoznania. Liczba badań z użyciem plastrów EKG i czas trwania poszczególnych zapisów badania EKG zostaną określone przez lekarza w oparciu o aktualną wiedzę medyczną oraz możliwości organizacyjne poradni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - przekazano.

Finansowanie zdalnego monitoringu EKG

Projekt rozporządzenia przewiduje finansowanie programu pilotażowego przez Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Na kwotę wydatków w wysokości 3,5 mln zł składa się zakupu plastrów EKG, wartość umów zawartych z realizatorami programu pilotażowego na ich realizację (ok. 3,1 mln zł) oraz koszt wprowadzenia nowych funkcjonalności na platformie DOM oraz koszt konsultacji (ok. 0,4 mln zł).

Ewaluacja programu pilotażowego w postaci oceny jego efektów nastąpi na podstawie przesłanych danych oraz ankiet wypełnianych przez świadczeniobiorców i realizatorów programu pilotażowego, niezwłocznie po realizacji świadczenia opieki zdrowotnej, zamieszczanych na platformie DOM. (pap/kn)