Śledztwo dotyczy działalności placówek leczniczych prowadzonych przez lekarza Tomasza T. na terenie powiatu hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Zamościu ustalili, że w latach 2011-2015 doszło tam, szczególnie w Niepublicznym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym „Droga życia” w Smoligowie do szeregu naruszeń prawa.

- Modus operandi był identyczny - mówi Jerzy Ziarkiewicz szef Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Z ustaleń śledztwa wynika, że mechanizm przestępczy polegał na fałszowaniu dokumentacji (m.in. kart Barthel) dotyczącej stanu zdrowia przebywających tam pacjentów. Z raportów wynikało, ze względu na pogarszający się stan zdrowia pensjonariuszy, a co za tym idzie niemożność samodzielnego odżywiania się personel wdrażał specjalistyczne leczenie żywieniowe. Taki zapis w dokumentacji, powodował, że placówka otrzymała większe dofinansowania z NFZ. Tymczasem – jak wynika z ustaleń śledczych stan zdrowia pensjonariuszy nie był aż tak zły.

- Poświadczające nieprawdę dokumenty tworzone w placówce były podstawą rozliczeń finansowania i dofinansowania do pobytu pensjonariuszy przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W lata 2011-2015  wskutek tego przestępczego procederu placówka wyłudziła łącznie blisko 8 milionów złotych – informuje prokurator Jerzy Ziarkiewicz.

Prokurator podkreśla, że śledczy przeprowadzili szereg czynności procesowych, takich jak przeszukania, analizy dokumentów medycznych, przesłuchali kilkuset osób, uzyskali kilkaset opinii biegłych lekarzy.

Zarzuty oszustwa i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości usłyszało kierownictwo placówki. 52-letni Tomasza T. właściciel ośrodka w Smoligowie, w przeszłości pracownik Departamentu Kontroli Lubelskiej Regionalnej Kasy Chorych. A także 48-letnia Bernadetta F, jego najbliższa współpracowniczka. Sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. - Ze względu na dobro śledztwo nie ujawniamy ich wyjaśnień – mówi prokurator Ziarkiewicz.

Od blisko czterech lat przed Sądem Okręgowym w Zamościu toczy się proces karny wobec Tomasza T. oraz 33 pracowników i lekarzy współpracujących z NZOL w Smoligowie oskarżonych o fałszowanie dokumentacji medycznej 187 pacjentów. Według prokuratury, na tej podstawie placówka wyłudziła z kasy chorych ponad 12 mln zł. Proceder miał trwać w latach 2005-2010. Prokuratura zakwestionowała ponad 10 tysięcy dokumentów.  

Początkowo na ławie oskarżonych zasiadły 43 osoby, ale część pielęgniarek dobrowolnie poddała się karze, a wobec pięciu z nich, dzięki którym ujawniono proceder, zastosowano nadzwyczajne złagodzenie kary – musiały zapłacić tylko grzywnę. Inne usłyszały wyroki w zawieszeniu.