Przypomnijmy, że  15 stycznia 2019 roku po zakończeniu prac ministerialnego Zespołu ds. Opracowania Projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty na biurko ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego trafiła nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty. Środowisko czeka na zmiany, które niesie ten dokument. Zakłada on m.in.: że farmaceuta będzie mógł przejrzeć jakie leki przyjmuje pacjent i sprawdzić czy nie wchodzą one w niebezpieczne interakcje, ale będzie mógł także podawać szczepionki i kontynuować receptę na wybrane leki.

 

Farmaceuta przejrzy leki, poda szczepionkę i przedłuży receptę - czytaj tutaj>>

Środowisko aptekarzy nie kryje, że po dymisji podsekretarza stanu Marcina Czecha, obawia się o dalsze losy projektu.

 

Projekt i opieka farmaceutyczna

- Projekt ten jest gwarantem uporządkowania rynku i środowiska. Jest to akt prawny, który pozwala farmaceutom czuć się i pracować bezpiecznie, określa możliwości, kompetencje i zasady funkcjonowania. Przede wszystkim jednak gwarantuje farmaceutom niezależność, której dzisiaj na wielu płaszczyznach tak bardzo brakuje - podkreślała w komunikacie Naczelna Rada Aptekarska.

NRA podawała, że ustawa daje też solidne podstawy do wprowadzenia w Polsce opieki farmaceutycznej w polskich aptekach a także określa rolę farmaceutów w szpitalach. Nad przygotowaniem dokumentu przez wiele miesięcy pracowało całe grono ekspertów reprezentujących wszystkie kierunki i obszary farmacji. Samorząd aptekarski traktował ten projekt jako priorytetowy i dołożył wszelkich starań, aby obrał on obecny kształt.

- W związku z niepewnością, która towarzyszy nam wszystkim, powstała oddolna inicjatywa środowiska farmaceutycznego. Ma ona na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz resortu zdrowia, na niecierpiącą zwłoki konieczność wprowadzenia projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty na kolejny etap procesu legislacyjnego - dodaje NRA.

Petycja skierowania jest bezpośrednio do Ministra Zdrowia. Podpisali się pod nią farmaceuci, technicy farmaceutyczni oraz studenci farmacji.