W czwartek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia br., w którym wskazano także kolejność szczepień przeciw COVID-19.

Michał Dworczyk pełnomocnik rządu do spraw szczepień poinformował, że od 25 stycznia rozpoczną się szczepienia grupy liczącej 4,62 mln osób - seniorów powyżej 70 i 80 roku życia - w 5994 punktach. Zadeklarował, że miesięczna liczba szczepień wyniesie średnio1 mln osób. - Mamy zdolności operacyjne na szczepienie 3,6 mln osób miesięcznie - powiedział. Ale zastrzegł, że ta sytuacja uwarunkowana jest umową UE.

Ponad 4,5 mln osób w pierwszej grupie

W tym tygodniu wchodzimy w kluczowy etap szczepień; od 15 stycznia osoby powyżej 80 roku życia będą mogły rejestrować się na szczepienia; 22 stycznia otwarta zostanie rejestracja dla osób powyżej 70 roku życia - powiedział podczas konferencji prasowej szef kancelarii premiera. 
Dworczyk podkreślił, że grupa, która będzie się szczepiła od 25 stycznia liczy łącznie 4,6 mln osób, w tym w tej grupie 80-latków jest ok. 1,75 mln, a seniorów w wieku 70-79 lat - 2,8 mln.

 - Dlaczego zdecydowaliśmy się na takie zróżnicowanie w terminie rejestracji, dlaczego zdecydowaliśmy się na taki ekskluzywny tydzień, pomiędzy 15 a 22 stycznia, gdy rejestrować się na konkretny termin szczepień będą mogli się tylko seniorzy powyżej 80 roku życia? Zrobiliśmy to ze względu na rekomendacje wydane przez Radę Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim, w której to zasiadający profesorowie zwrócili uwagę, że seniorzy powyżej 80. roku życia są grupą najbardziej zagrożoną ciężkim przebiegiem covid-19 - powiedział Dworczyk.

Czytaj także: Rzecznik przyzna odszkodowania za skutki szczepień>>
 

Mówiąc o tym, że w piątek 15 stycznia otwarta zostanie rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia wyjaśnił, że seniorzy będą mogli zarejestrować się na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie.

Tego samego dnia zostanie uruchomiony formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18 roku życia, który będzie umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Dworczyk powiedział też, że 22 stycznia otwarta zostanie rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia. Następnie, 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70 roku życia. - To szczepienie rozpocznie się w 5994 punktach - poinformował minister.

- W ciągu kilku miesięcy stworzyliśmy bardzo profesjonalny system, który usprawni pracę i pozwoli w łatwy sposób korzystać ze szczepień - powiedziała w środę na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Anna Goławska. Wskazała, że pierwszym etapem, który umożliwia zapisanie się na szczepienie, jest otrzymanie elektronicznego skierowania. - Te skierowania w większości wystawiane są automatycznie przez system P1. Dzięki temu, że mamy określone grupy do szczepień, wiemy kto, w którym momencie powinien to skierowanie otrzymać i posiadając numer pesel osób, które są szczepione, możemy wystawić skierowanie. Ono jest widoczne w internetowym koncie pacjenta oraz w systemie gabinet.gov.pl - wyjaśniła wiceminister.

Podkreśliła, że zarówno osoba, która otrzymała to skierowanie, jak i lekarz, który ma dostęp do systemu widzi, że osoba ta jest uprawniona do zapisania się na szczepienia.

Najpierw deklaracja gotowości, potem rejestracja

Od 15 stycznia każda osoba powyżej 18 roku życia będzie mogła zgłosić gotowość do szczepienia na stronie gov.pl/szczepimy się. Natomiast proces rejestracji odbywać ma się trzema kanałami: infolinia 989, osobista rejestracja w punkcie szczepień, strona internetowa pacjent.gov.pl. Wybieramy termin i punkt szczepienia, dzień przed wizytą przekaże SMS z przypomnieniem. Po zarejestrowaniu się na szczepienie, przez infolinię, internet czy w punkcie szczepień - trzeba będzie wybrać miejsce szczepienia i wolny termin. Nie musi to być miejsce zameldowania.  - W rejestracji możemy wybrać dowolny punkt w Polsce, w którym jest nam wygodnie zaszczepić się. Wybieramy dowolny punkt i datę tak by był wolny termin - powiedział Dworczyk.

Będzie specjalny serwis informacyjny

Pełnomocnik rządu poinformował, że od 15 stycznia uruchomiony zostanie system informacyjny dotyczący procesu szczepień. Będą publikowane m.in. informacje o liczbie zaszczepionych w poszczególnych powiatach, a także dane o niepożądanych odczynach poszczepiennych. - Bardzo nam zależy na tym, aby proces szczepień nie tylko był realizowany ponad wszelkimi podziałami, ale również żeby był transparentny i jasny dla każdego obywatela - mówił Dworczyk na środowej konferencji prasowej.

Dlatego - jak poinformował - od 15 stycznia na stronie www.gov.pl/szczepimysie uruchomiony zostanie system informacyjny na temat procesu szczepień. Do systemu można też będzie dostać się ze stron Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które będzie go obsługiwać.