Od 28 marca został zniesiony obowiązek izolacji z powodu Covid-19. Sprawiło to rozporządzenie Ministra Zdrowia z  25 marca 2022 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, które uchyliło rozporządzenie z 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Natomiast od 1 kwietnia za sprawą rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii lekarze rodzinni nie mogą kierować pacjentów z podejrzeniem na zachorowanie na testy PCR, a NFZ w komunikacie potwierdza, że testy takie mogą być wykonywane tylko w szpitalach.  Tyle, że wciąż obowiązuje rozporządzenie z 8 października 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2, które nakazuje lekarzom POZ skierowanie pacjenta na test. Ministerstwo Zdrowia dopiero pracuje nad zmianami i tłumaczy, że przecież są wytyczne. Lekarze rodzinni jednak nie wysyłając podejrzanych na test łamią przepisy, bo wytyczne to nie zastąpią prawa.

 

Co musi lekarz, choć minister ogłosił koniec pandemii

Przykładowo zgodnie z rozporządzeniem o standardach lekarz w sytuacjach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta zleca wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu lekarz kieruje pacjenta do odbycia izolacji albo izolacji w warunkach domowych albo szpitala. Rozporządzenie mówi też, że w przypadku pacjentów powyżej 60. roku życia, skierowanych do odbycia izolacji w warunkach domowych, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej udziela pacjentowi porady nie później niż przed upływem 48 godzin odbywania tej izolacji.

Zapytaliśmy więc Ministerstwo Zdrowia, czy zamierza uchylić rozporządzenie i kiedy. Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Biura Komunikacji resortu odpowiedziała, że w chwili obecnej toczą się w resorcie wewnętrzne prace. Nie napisała jednak, czy idą w kierunku uchylania aktu. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że tak. Tyle, że powinno to nastąpić już 28 marca, kiedy zlikwidowano izolację. Zgodnie bowiem z przepisami ta już nie obowiązuje, ale lekarz ma na nią kierować. Od jutra zaś zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ograniczeń w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie może kierować na testy PCR, choć rozporządzenie w sprawie standardów mu to nakazuje. Resort jednak nie widzi problemu, odsyła do wytycznych.

 

Wytyczne nie uchylają przepisów prawa

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska wskazuje jednak, że NFZ opublikował 28 marca stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszki Mastalerz-Migas w sprawie postępowania z pacjentami podejrzanymi o zakażenie i zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. - Lekarz POZ może diagnozować zakażenie SARS-CoV-2 u pacjenta poprzez wykonanie testu antygenowegoPacjent z dodatnim wynikiem testu niewymagający hospitalizacji, powinien poddać się samoizolacji przez okres minimum siedmiu dni. Lekarz  wystawia mu zwolnienie lekarskie ZUS e-ZLA na ten okres - pisze prof. Agnieszki Mastalerz-Migas. Tyle, że wytyczne to nie są przepisy prawa, a te mówią coś innego. Dlatego zdaniem lekarzy rodzinnych rozporządzenie w sprawie standardów należy jak najszybciej uchylić. - Należy jak najszybciej uchylić standard opieki nad pacjentem podejrzanym i zakażonym SARS-CoV-2, bo jego się nie da zrealizować - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Szkoda, że nikt się nie zastanawia nad tym, że fakt, że wciąż obowiązuje, bardzo nam przeszkadza, bo robi ferment - kwituje.