Zmiany w ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej zakładają, że program studiów pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo, prowadzonych w formie niestacjonarnej, oraz czas trwania i liczba godzin na tych studiach będą takie same jak dla studiów prowadzonych stacjonarnie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy pielęgniarki i położne będą mogły skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego – do 6 dni roboczych rocznie. Urlop ten będzie mógł być wykorzystywany np. na udział w konferencjach i kursach naukowych.

Czytaj:  Będą pielęgniarskie studia niestacjonarne i sześć dni dodatkowego urlopu>>

Dotychczas zgodnie z przepisami ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej nie jest możliwe prowadzenie kształcenia na studiach pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo w formie niestacjonarnej.

Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało projekt podkreśla, że taką zmianą kwalifikacji zawodowych są zainteresowani np. ratownicy medyczni i opiekunowie medyczni, ale z powodu pracy nie są w stanie zacząć takich studiów. Zmiana przepisów ma pomóc realnie zwiększyć liczbę studentów na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Jak przypomina MZ, że teraz ich mamy zdecydowanie za mało.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.