Pytanie

Czy rejestracja drogą elektroniczną do lekarza psychiatry za pośrednictwem osób trzecich jest zgodna z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego?

W praktyce spotykamy się z próbami rejestracji bez wiedzy pacjenta przez członków rodziny.

Odpowiedź

Ustawa z 19 sierpnia 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego - dalej u.o.z.p., nie zawiera żadnego postanowienia o zasadach rejestrowania pacjentów do poradni zdrowia psychicznego. Zgodnie z art. 23a ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych świadczeniodawca jest obowiązany umożliwić świadczeniobiorcom umawianie się drogą elektroniczną na wizyty, monitorowanie statusu na liście oczekujących na udzielenie świadczenia oraz powiadamianie o terminie udzielenia świadczenia. 

Co więcej, zgodnie z delegacją ustawową art. 23a ust. 3 u.ś.o.z. minister zdrowia wydał  rozporządzenie z 19 kwietnia 2013 roku w sprawie minimalnej funkcjonalności dla systemów teleinformatycznych umożliwiających realizację usług związanych z prowadzeniem przez świadczeniodawców list oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego - dalej r.m.f.s.i. 

Zgodnie z delegacją ustawową rozwiązania technologiczne opisane rozporządzeniem mają za zadanie zapewnienie ochrony danych osobowych świadczeniobiorców przed nieuprawnionym dostępem. Jeżeli tylko systemy spełniają wymagania stawiane rozporządzeniem po stronie świadczeniodawcy nie występuje żadne zaniedbanie. Wykraczając poza granice analizy prawnej autorka z praktyki wie o takich zdarzeniach, jakie opisano w pytaniu. Niestety chory często neguje chorobę i bywa, że jest to jedyne rozwiązanie. 

W ocenie autorki nie ma nic złego w tym, że osoba trzecia wyręczy pacjenta w rejestracji. Autorka raczej rozważyłaby, czy takie działania nie wyrządzają szkody placówce poprzez zajęcie miejsca i uniemożliwienie uzyskania przychodu z rzeczywistej wizyty. Do tego jednak potrzeba wskazania personalnie osoby dokonującej wpisu na listę, ustalenia, że działa w złej wierze. To może być bardzo trudne.

Zobacz inne komentarze tej autorki:

Grupowa praktyka lekarska nie może przystąpić do konkursu na podwykonawstwo >>>

Elektroniczna dokumentacja medyczna nie narusza dóbr pacjentów poradni psychiatrycznej>>>

Ordynatora można zatrudnić na podstawie umowy cywilnoprawnej>>>

Danych osób upoważnionych przez pacjentów nie trzeba zgłaszać do GIODO >>>

Agnieszka Sieńko jest radcą prawnym, specjalistą w zakresie prawa ochrony zdrowia i ubezpieczenia zdrowotnego. Prowadzi wykłady i szkolenia z tej dziedziny. Jest autorką wielu publikacji (m.in. Zakład opieki zdrowotnej. Prawo ochrony zdrowia w pytaniach i odpowiedziach),  współpracownikiem Serwisu Prawo i Zdrowie. Ma wieloletnie doświadczenie w organizacji rynku ochrony zdrowia. Współpracowała z Branżową Kasą Chorych dla Służb Mundurowych i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. W ramach własnej kancelarii prowadzi obsługę zakładów opieki zdrowotnej w tym dużych szpitali publicznych. Zajmuje się także obsługą prawną innowacyjnych projektów dedykowanych rynkowi usług medycznych a realizowanych ze środków unijnych. Jest nauczycielem akademickim.