W szpitalach obecnie przebywa  2 018 obywateli przybyłych z ogarniętej wojną Ukrainy, z czego 1 142 dzieci. Najwięcej pacjentów znajduje się w szpitalach w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim mazowieckim, a także dolnośląskim. Jak wskazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, 95 proc. pacjentów trafiła na oddziały internistyczne, 5 proc. na oddziały psychiatryczne, 2 proc. do hospicjów i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych.

Jak przygotować placówkę do udzielania świadczeń pacjentom z Ukrainy? - zaproszenie na szkolenie >

 

Uchodźcy na oddziałach zakaźnych  

Na oddziały zakaźne trafiają przede wszystkim pacjenci, którzy wskutek trudów podróży – ulegli wychłodzeniu bądź wyziębieniu organizmu (75 pacjentów). Zarażonych COVID-19 jest 237 osób. 242 osoby trafiły na oddziały zakaźnie z powodu innych chorób niż koronawirus. Ponadto szpitale przyjęły162 kobiety w ciąży.

Czytaj też: Udzielanie świadczeń pacjentom z Ukrainy - wskazówki dla placówek i lekarzy >

Uchodźcy wolą leczyć się w Polsce

Jak tłumaczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, mimo dużej deklaracji ze strony krajów Unii Europejskiej, które chcą przyjąć chore onkologicznie dzieci do leczenia – opiekunowie i rodzice tych dzieci niechętnie decydują się na to, żeby opuścić Polskę. Ze 100 wytypowanych do leczenia za granicą dzieci na leczenie poza Polską zdecydowało się 5 opiekunów tych dzieci.

Polska opieka zdrowotna i nowe wyzwania

NFZ przybędzie, co najmniej milion pacjentów z Ukrainy – koszt ich leczenia wyniesie miesięcznie niemal 200 mln zł. Jak przyznaje jednak rząd, kwota ta może być trzy razy wyższa.

Obywatele Ukrainy mają otrzymać bezpłatną pomoc medyczną, dokładnie na takich samych warunkach, jak polski pacjent – informuje NFZ. Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy będzie finansowana z budżetu państwa, a nie ze składek. Budżet NFZ nie zostanie obciążony tymi wydatkami.