W 2023 r. Future Health Index prezentuje, w jaki sposób liderzy opieki zdrowotnej i młodzi pracownicy medyczni postrzegają rolę nowych modeli świadczenia opieki, które integrują opiekę fizyczną oraz wirtualną w szpitalach i poza nimi.

Cały raport dostępny jest TU. 

Wyzwania finansowe

Niemalże wszyscy liderzy ochrony zdrowia (98 proc.) powiedzieli, że ich placówka medyczna działa pod presją finansową, co plasuje Polskę w pierwszej czwórce krajów pod względem tych odpowiedzi, wraz ze Stanami Zjednoczonymi (100 proc.), Chinami (98 proc.) i Indonezją (96 proc.). Jest to wartość wyższa od średniej dla całego świata (86 proc.).

 

Presja finansowa zwiększa zapotrzebowanie na automatyzację przepływu pracy. Jeśli chodzi o wdrażanie szeregu rozwiązań technologicznych, liderzy opieki zdrowotnej w Polsce najczęściej wymieniają usprawnianie procesów dotyczących pacjentów, takich jak automatyzacja rezerwacji wizyt (42 proc.).

Prawie tyle samo liderów (41 proc.) wymienia konsolidację szpitali, integrację i optymalizację różnych szczebli opieki zdrowotnej. Wysoko na liście liderów opieki zdrowotnej znajduje się również przesunięcie wydatków z nowych inwestycji na usługi podstawowe oraz badanie nowych modeli zakupowych w celu obniżenia kosztów (w obu przypadkach 39 proc.).

Z drugiej strony, wstrzymanie zakupów lub modernizacja sprzętu i technologii nie jest popularnym rozwiązaniem w walce z presją finansową. Wśród polskich liderów opieki zdrowotnej, tylko 15 proc. twierdzi, że wdraża takie rozwiązanie.

Czytaj także na Prawo.pl: Sztuczna inteligencja rozwija się tak szybko, że nawet najnowsze prawo może za nią nie nadążyć

Sztuczna inteligencja i mobilny dostęp

Udzielanie pacjentom odpowiedzi na podstawowe pytania medyczne za pośrednictwem zautomatyzowanych usług, takich jak chatboty, zostało wybrane przez prawie jedną trzecią (32 proc.) młodych pracowników medycznych jako technologia cyfrowa, która najbardziej poprawiłaby ich satysfakcję z pracy. Wynik ten był zbliżony do odpowiedzi globalnych (24 proc.)

- W ramach dążenia do innowacji, AI pozostaje kluczowym obszarem dla liderów opieki zdrowotnej w Polsce - czytamy w raporcie.

Podczas gdy 35 proc. z nich deklarowało inwestycje w sztuczną inteligencję w 2022 roku, odsetek ten wzrósł do 46 proc. w 2023 roku. Dodatkowo czterech na pięciu liderów opieki zdrowotnej (81 proc.) planuje zainwestować w AI w ciągu najbliższych trzech lat, w porównaniu do 69 proc.  z 2022 r.

Młody personel medyczny deklaruje zainteresowanie sztuczną inteligencją i odsetek ten jest nieznacznie mniejszy, niż wynosi średnia dla całego świata. Obecnie prawie połowa (49 proc.) deklaruje inwestycje w AI w porównaniu z 61 proc. średniej globalnej. Znacznie większy odsetek (81 proc.) chce inwestować w sztuczną inteligencję za trzy lata, co jest zgodne ze średnią dla całego świata.

Młodzi pracownicy oczekują inwestycji w sztuczną inteligencję

Prawie jedna trzecia (31 proc.) młodych polskich pracowników medycznych oczekuje przyszłych inwestycji w AI do wspomagania decyzji klinicznych, co stanowi najczęściej wybierane zastosowanie sztucznej inteligencji w tej grupie respondentów. 18 proc. liderów ochrony zdrowia obecnie inwestuje w AI wspomagające decyzje kliniczne, a 27 proc. wskazuje te rozwiązania jako pożądane w przyszłości.

Bariery związane z udostępnianiem danych i korzystaniem z technologii

Prawie jedna czwarta liderów ochrony zdrowia i młodych pracowników medycznych łącznie (23 proc.) chce poprawy przepływu danych między placówkami medycznymi i podaje, że jest to największe wyzwanie technologiczne wymagające rozwiązania, aby ekosystem mógł działać w sposób prawidłowy. Drugą najczęściej wybieraną odpowiedzią było lepsze korzystanie z technologii przez pacjentów (22 proc.).

Bariery dla zielonych inicjatyw

- W raporcie Future Health Index z 2022 roku odnotowano nagły wzrost priorytetyzacji zrównoważonego rozwoju wśród ankietowanych, co odzwierciedlają również dane z 2023 roku - czytamy.

Tegoroczne wyniki badania wskazują, że chociaż wszyscy polscy liderzy opieki zdrowotnej podejmują inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, to mierzą się z wieloma wyzwaniami. Prawie połowa (48 proc.) twierdzi, że kluczowym wyzwaniem jest brak konkretnych regulacji prawnych. Ten wskaźnik dla Polski jest znacznie wyższy od średniej globalnej (33 proc.). Kolejnym wyzwaniem związanym z wdrażaniem inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju, które również częściej wskazywano w Polsce niż średnia dla całego świata, był brak budżetu (36 proc.  w porównaniu do 24 proc. na świecie).

W 2023 r. badanie Future Health Index analizuje liderów ochrony zdrowia i młodych pracowników medycznych - w wieku do 40 lat - w różnych rolach i na różnych etapach kariery w ochronie zdrowia, w 14 krajach w celu przeprowadzenia oceny ilościowej ich doświadczeń i oczekiwań. Koncentruje się na postrzeganiu przez nich nowych modeli świadczenia opieki, które łączą opiekę fizyczną i wirtualną w obrębie szpitala i poza jego ścianami.

Future Health Index powstał na zlecenie firmy Philips.