Pytanie

Pielęgniarki i położne z dniem 1 stycznia 2016 roku mają mieć zapewnioną podwyżkę od ilości deklaracji wyboru pielęgniarki bądź położnej POZ.

Co w związku z tym z pielęgniarką, która zostanie zatrudniona po 1 stycznia 2016 roku i nie ma jeszcze deklaracji pacjentów?

Czy jej podwyżka się nie należy?

Odpowiedź

Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w § 3 rozporządzenia ministra zdrowia z 14 października 2015 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - dalej r.z.o.w.u., przysługuje wszystkim pielęgniarkom i położnym podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarkom i higienistkom w środowisku nauczania i wychowania, dalej jako pielęgniarki POZ, a kwota wynikająca ze zwiększenia stawki kapitacyjnej dla pielęgniarki POZ nie jest przypisana do konkretnych deklaracji określonej pielęgniarki.

Uzasadnienie

Regulacje dotyczące obowiązku przekazywania dodatkowych środków na wynagrodzenia dla pielęgniarek POZ są zawarte w § 3 r.z.o.w.u oraz w zarządzeniu nr 2/2016/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 12 stycznia 2016 roku zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. 

Jak wynika z tych przepisów w przypadku podstawowej opieki zdrowotnej przyjęto zasadę zwiększenia stawki kapitacyjnej, a podwyżka dotyczy wyłącznie pielęgniarek POZ, które mają prawo do "zbierania listy". Definicja pielęgniarki i położnej POZ jest określona w art. 5 pkt 25 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podwyżka przekazywana przez Fundusz w formie zwiększenia stawki kapitacyjnej pielęgniarek i położnych nie dotyczy więc tzw. pielęgniarek zabiegowych, które nie zbierają deklaracji wyboru. 

Nie oznacza to jednak, że kwoty zwiększenia są przypisane do konkretnych pielęgniarek posiadających określone deklaracje. Zgodnie bowiem z § 3 ust. 2 r.z.o.w.u. środki finansowe uzyskane ze zwiększenia stawki kapitacyjnej pielęgniarki POZ przeznacza w taki sposób, aby zapewnić średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia wraz z pochodnymi w skali kraju o 400 zł, a nie według liczby zebranych deklaracji. Ponadto należy zauważyć, że pielęgniarka POZ zatrudniona od 1 stycznia 2016 roku będzie systematycznie zbierać deklaracje, w konsekwencji świadczeniodawca, w wyniku zebranych tak deklaracji wkrótce, również w zakresie świadczeń realizowanych przez tę pielęgniarkę POZ, uzyska zwiększoną stawkę kapitacyjną.

Czytaj inne komentarze tej autorki:

 
Pacjent przebywający w ZOL może zażywać leki dostarczone przez rodzinę>>>


Lekarz POZ może wystawić receptę dla pacjenta przebywającego w sanatorium>>>

Kontrolę NFZ może przyjąć także osoba upoważniona >>>

Podmiot leczniczy nie może rozszerzyć uprawnień do świadczeń poza kolejnością >>>

Agnieszka Pietraszewska-Macheta

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także studiów podyplomowych w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończyła aplikację sądową. Od 1998 roku pracuje w systemie ubezpieczeń zdrowotnych, najpierw jako współorganizator Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych w Krakowie, następnie jako pracownik Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych oraz Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych. Od 2003 roku jest pracownikiem Narodowego Funduszu Zdrowia, początkowo jako naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, a obecnie jako radca prawny w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Warszawie. Jest współautorką komentarza do ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, w szczególności dotyczące finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie.