Tak zakłada projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, którego wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie.  Leki nie tylko te na choroby, które pojawią się w czasie ciąży, będą dla przyszłych mam za darmo. Jeśli  więc kobieta przed ciążą chorowała na cukrzycę albo alergię, i bierze na to leki, to w czasie ciąży nie zapłaci za nie.

Bezpłatne od poczęcia

Dostęp do bezpłatnych farmaceutyków uzyskają wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia (niezależnie od ścieżki poczęcia) przez lekarza specjalistę ginekologa-położnika lub lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji, lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, lub położną w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (poradni położniczo-ginekologicznej) do momentu zakończenia ciąży.

Sprawdź w LEX: Czy pracownica w ciąży zawsze jest chroniona przed wypowiedzeniem?  >

 

Katalog leków powstanie przy współpracy z lekarzami specjalistami m.in. z dziedziny ginekologii, położnictwa perinatologii, którzy doskonale wiedzą, jakie leki kobieta może przyjmować w ciąż. Listę resort zdrowia stworzy sprawdzając czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Wykaz farmaceutyków minister dołączy do listy leków refundowanych. Mają się znaleźć także na niej leki hormonalne, których przyjmowanie jest potrzebne dla podtrzymania ciąży.

Budżet refundacyjny

Minister zdrowia będzie też oceniał jak wygląda realizacja budżetu na refundację leków dla ciężarnych. Jeśli w pierwszej połowie roku dojdzie do wniosku, że 60 proc na dopłaty do leków zostało skonsumowane, to minister zmniejszy pieniądze na drugą połowę roku.

Sprawdź w LEX: Kiedy pracownica będąca w ciąży powinna poformować o tym fakcie pracodawcę? >