- Po zmianie polecenia Ministra Zdrowia, w związku z poprawiającą się sytuacją epidemiczną i stałym spadkiem liczby osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, dodatek na zakup środków ochronnych w związku z epidemią COVID-19, będzie obowiązywał do 31 marca 2022 roku - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak pisaliśmy w Prawo.pl, to nie jedyne zmiany w finansowaniu z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Nie będzie też już wypłacał personelowi medycznemu dodatków covidowych, nie będzie płacił za testy, oddziały covidowe, szpitale tymczasowe.

Czytaj również: NFZ ogłasza koniec pandemii. Od kwietnia bez szpitali tymczasowych i dodatków covidowych >>

 

Minister Zdrowia zmienia polecenie - ostatnia wypłata w kwietniu 2022 roku

Polecenie w sprawie wypłaty specjalnego dodatku dla placówek medycznych na zabezpieczenie pacjentów i personelu przed COVID-19.minister zdrowia zmienił 18 marca 2022 roku. Zgodnie z jego decyzją  tzw. dodatek 3 proc. do każdej faktury będzie obowiązywał do 31 marca 2022 roku. Dodatek będzie wypłacany do końca kwietnia 2022 roku razem z rozliczeniem za świadczenia wykonane w marcu 2022 roku.

 

Jarosław Greser, Katarzyna Kokocińska

Sprawdź  

Ile wydał NFZ na wypłatę dodatku?

Dotychczas NFZ  z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19  wypłacił łącznie ponad 3,5 miliarda złotych. To były pieniądze na środki ochrony osobistej dla pacjentów i personelu medycznego oraz przygotowanie gabinetów i pomieszczeń szpitalnych do wizyt pacjentów w reżimie sanitarnym. . Warto przypomnieć, że zwłaszcza wiosną 2020 roku, czyli na początku pandemii placówki miały problem z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom medycznym i pacjentom. Brakowało maseczek, fartuchów, płynów do dezynfekcji,  a wiele wyrobów medycznych wpisano na tzw. listę antywywozową. W związku z tym wzrosły też ceny tych produktów.  Wzrost cen i zapotrzebowania sprawił wzrost kosztów prowadzenia działalności. Dlatego NFZ  od 1 lipca 2020 roku szpitale, placówki podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej miały doliczane dodatkowo 3 proc. wysokości faktur, które wystawiały NFZ.