Powstanie listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który właśnie trafił do konsultacji. Jej powstanie zapowiadała  wicepremier Beata Szydło w kwietniu ubiegłego roku podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy. Mówiła, że kierowany przez nią Komitet Społeczny Rady Ministrów przygotuje projekty rozwiązań dla matek, m.in. program darmowych leków dla kobiet w ciąży.

 

Darmowe leki dla kobiet w ciąży w 2019 r. - czytaj tutaj>>

Resort zdrowia zapowiada, że proponowane przepisy mają spowodować umożliwienie dostępu do bezpłatnych leków wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia (niezależnie od ścieżki poczęcia) przez lekarza specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii do momentu zakończenia ciąży (porodu).

 

Będą nowe prawa dla ciężarnych, ale dostęp do znieczulenia się nie poprawi​ - czytaj tutaj>>

 

Leki za darmo ładnie brzmi

Projekt zakłada ustalenie listy leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży, których nabycie byłoby finansowane w całości ze środków publicznych. Jak podaje Ministerstwo uprawnienie będzie obejmować leki wydawane na receptę, których stosowanie przez kobiety będące w ciąży jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z faktu pozostawania w ciąży.

Przeczytaj w LEX: Ochrona zdrowia pracownicy w ciąży >

Ginekolog-położnik z Warszawy zauważa, że kobiety ciężarne przyjmują bardzo mało leków wydawanych na receptę, za to regularnie łykają suplementy diety takie jak np. kwas foliowy czy żelazo, jednak takie preparaty nie będą nadal refundowane.

- Kobiety ciężarne przyjmują niewiele leków wydawanych na receptę – mówi lekarz. -  Chodzi głównie o preparaty na nadciśnienie i inne leki internistyczne. Jednak w ciąży musi je przyjmować niewielki odsetek kobiet. Poza tym wszystkie są refundowane, dlatego nie są to duże wydatki. Rozumem, że hasło „darmowe leki dla kobiet w ciąży” brzmi dobrze, ale nie rozwiąże to jakiegoś realnego problemu - dodaje.

Sprawdź w LEX: Czy należy przedłużyć umowę o pracę, jeśli kilka dni po jej zakończeniu pracownica przyniosła zaświadczenie, że jest w ciąży od 2 miesięcy? >

Lekarz przypomina, że gdy kilka lat temu wprowadzono listę leków za darmo dla seniorów, wtedy faktycznie miało to swoje uzasadnienie, bo akurat osoby powyżej 75 r. życia przyjmują wiele leków, a ich dochody są zwykle niskie. – Nie znam ani jednej kobiety w ciąży, która miałaby problem z wykupieniem leków przepisanych jej na receptę, za to było wielu seniorów, którzy nie kupowali leków, bo nie mieli na nie pieniędzy – mówi lekarz. – To był realny problem, a w przypadku listy leków dla ciężarnych to raczej wydarzenie medialne.  


Mamy rekordowo dużo cięć cesarskich w Polsce - czytaj tutaj>> 


Bezpłatne leki wystawi ginekolog i lekarz poz

Wykaz darmowych leków dla ciężarnych ma być załącznikiem do obwieszczenia refundacyjnego, czyli tzw. listy leków refundowanych. Powstanie tzw. lista „C”. Ma ona zawierać wyselekcjonowane leki z listy aptecznej obwieszczenia refundacyjnego.

Sprawdź w LEX: Czy pracownica w ciąży może zajmować się dostarczaniem gorących napojów? >

Uprawnienia do wystawiania recept z kodem uprawnień „C” na leki objęte programem mają uzyskać lekarze specjaliści w dziedzinie położnictwa i ginekologii, którzy wykonują zawód u świadczeniodawców posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia lub którzy sami mają zawartą taką umowę. Uprawnienia takie będą posiadać również lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, jako osoby najlepiej zorientowane w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentki będącej pod jego opieką, ewentualnie lekarze innych specjalizacji, takich jak diabetologia czy hipertensjologia.

 

Większość aptek gotowa do realizacji e-recept​ - czytaj tutaj>>

Pierwszy wykaz za 4 miesiące od ustawy

Resort podaje, że rocznie w ciąży w Polsce jest ok. 380 tys. kobiet. Zakłada, że w pierwszym roku istnienia listy bezpłatnych leków wydatki wyniosą ok. 10 mln zł, a w dziesięć lat wydadzą na ten cel 306 mln zł.

Zakłada się, że projektowana ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży minister zdrowia ma ogłosić ma nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Sprawdź w LEX: Nowe standardy opieki okołoporodowej >

Resort zakłada, że ograniczenie listy następować będzie w drugim półroczu danego roku, nie później jednak niż wraz z ogłoszeniem drugiego wykazu leków refundowanych wydawanego w tym półroczu. Minister Zdrowia będzie mógł również wdrożyć mechanizm korygujący, jeżeli z przeprowadzonej analizy wynikać będzie, że limit roczny może zostać przekroczony.