"Zmiany wiążą się z pewnym przełożeniem akcentów i zaznaczeniem niektórych elementów wynikających z mojego programu wyborczego. Chciałbym, aby były one realizowane w sposób bardziej precyzyjny i żeby widać było, że są osoby zajmujące się tym konkretnym zadaniem" - mówił we wtorek dziennikarzom, prezentując zmiany w Urzędzie Miasta, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zastępcami prezydenta miasta pozostaną: Tadeusz Trzmiel, Elżbieta Koterba i Magdalena Sroka. Nowym wiceprezydentem ds. edukacji i sportu została Katarzyna Cięciak. Ma objąć stanowisko w przyszłym tygodniu po Tadeuszu Matuszu, który odchodzi z magistratu. "Zawsze miałem zastępców ds. edukacji wywodzących się ze środowiska nauczycielskiego. Może dobrze byłoby, gdyby był to ktoś z zewnątrz, kto spojrzy na edukację właśnie +zewnętrznym okiem" - mówił Majchrowski. Jak podkreślił, chce zracjonalizować wydatki na szkolnictwo, zwłaszcza na szkoły nie samorządowe.

Cięciak jest doktorem nauk ekonomicznym, wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego. Była asystentką posła do PE Bogusława Sonika oraz ekspertem w MSW.

Cięciak podkreśliła, że choć potrafi szybko podejmować decyzje, nie zamierza przeprowadzać rewolucyjnych zmian. "Na pierwszym miejscu stawiam ucznia. Chcę rozmawiać ze wszystkimi: z nauczycielami, rodzicami, związkami zawodowymi. Liczę na współpracę z radnymi i kuratorium oświaty. Jestem otwarta na nowe pomysły i zmiany i nastawiona na ciężką pracę" – mówiła dziennikarzom. Dodała, że szczególnie zależy jej na rozwoju szkolnictwa zawodowego, by stało się ono bardziej prestiżowe niż obecnie.

Zmienione zostały nieco kompetencje pozostałych wiceprezydentów. Magdalena Sroka nie będzie już odpowiadała za sport, a wyłącznie za kulturę oraz za funkcjonowanie hali Tauron Arena Kraków. Sprawami sportowymi ma się zająć nowy doradca prezydenta ds. sportu Janusz Kozioł – były dziennikarz, b. wiceprezes Wisły Kraków SA, wykładowca AWF. Elżbieta Koterba oprócz rozwoju miasta i planowania przestrzennego ma odpowiadać też za tworzony Zarząd Zieleni Miejskiej.

Nowym pełnomocnikiem prezydenta ds. polityki społecznej został Andrzej Kulig – były dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego (2005-14). Zastąpi na tym stanowisku Annę Okońską-Walkowicz. Prezydent deklaruje, że chce nadal korzystać z jej doświadczenia i pozostanie ona w magistracie. Kulig był w latach 2002-2004 dyrektorem magistratu, a wcześniej dyrektorem gabinetu wojewody krakowskiego, gdy był nim Majchrowski.

Doradcą prezydenta ds. walki ze smogiem został związany z PiS, były wicemarszałek województwa, absolwent zarządzania w ochronie środowiska Witold Śmiałek. "W samorządzie nie powinno się dzielić na my - oni, opozycja - władza. Środowisko PiS-u uzyskało bardzo dużo głosów w wyborach i ma największy klub w Radzie Miasta. Zawsze mówiłem, że chciałbym współpracować ze wszystkimi.(…) Pan Śmiałek zawiesił swoje członkostwo w PiS" - mówił Majchrowski.

Sam Śmiałek walkę ze smogiem traktuje jako wyzwanie. "To jest tak duże zagadnienie, że trzeba dekady, żeby doprowadzić powietrze do stanu akceptowalnego, ale chciałbym, żeby jeszcze w tej kadencji były widoczne efekty obniżenia stężenia zanieczyszczeń" - powiedział dziennikarzom. Podkreślił, że konieczne jest kompleksowe, interdyscyplinarne podejście do problemu smogu, bo nie wystarczy koncentracja na likwidacji palenisk węglowych.

Do grona dwóch obecnych społecznych doradców dołączyli: byli radni Janusz Chwajoł (ds. przedsiębiorczości) i Paweł Węgrzyn (e-administracja i smart city) oraz radny Jerzy Friediger (ochrona zdrowia).

Zmiany dotyczą także wydziałów Urzędu Miasta. Dotychczasowy wydział informacji, turystyki i promocji został podzielony na dwa osobne: informacji oraz turystyki i promocji, zaś z Biura Skarbnika wydzielono wydział zajmujący się egzekucją i windykacją należności wobec gminy.

Majchrowski, który rządzi Krakowem czwartą kadencję zapowiedział, że kolejne zmiany w magistracie nastąpią na przełomie lutego i marca i będą dotyczyły wewnętrznej struktury wydziałów oraz ich dyrektorów. (PAP)