W okręgu nr 1 liderem listy KWW Janusz Kubicki jest b. miejski radny ostatniej kadencji, b. marszałek województwa lubuskiego z ramienia SLD Andrzej Bocheński, a w okręgu nr 2 Janusz Kubicki, który zapowiedział także walkę o urząd prezydenta.

Listę w okręgu nr 3 otwiera mieszkający w Drzonkowie b. wójt gminy Zielona Góra Mariusz Zalewski, a jedynką w 4. okręgu jest wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak. Na czele listy w okręgu nr 5 znalazł się b. radny poprzedniej kadencji, b. poseł SLD i wiceminister SWiA Andrzej Brachmański, który jest obecnie sekretarzem gminy Świdnica.

Komitet Kubickiego zgłosił pełne listy we wszystkich pięciu okręgach, w każdym po 10 kandydatów. Wśród nich jest 21 kobiet. Łącznie pod listami tego komitetu swoje podpisy poparcia złożyły 1743 osoby.

Liderów swoich list wytypował także KKW SLD Lewica Razem. Na pierwszych miejscach znaleźli się: kandydatka Sojuszu na prezydenta miasta, b. radna miejska, b. wicemarszałek senatu Jolanta Danielak, byli radni miejscy Radosław Brodzik, Tomasz Nesterowicz i Edward Markiewicz oraz pracujący w urzędzie marszałkowskim Cezary Wysocki. Na listach SLD ma być 20 kobiet.

KW PSL postawił głównie na panie - listy otwierają: b. radna gminy Zielona Góra Antonina Sawczuk, radna miejska minionej kadencji Aleksandra Mrozek, dyrektor biura OSP Elżbieta Polak i prezes ZNP w Zielonej Górze Ewa Kostrzewska. Rodzynkiem w tym gronie jest kandydat PSL na prezydenta miasta Rafał Nieżurbida.

Komisarz wyborczy w Zielonej Górze zarejestrował 10 komitetów, które zadeklarowały start w wyborach. Oprócz wymienionych wyżej to: KW Platforma Obywatelska RP, KWW Prawa i Solidarna Jacka Budzińskiego (popierany przez PiS), KWW Nowej Prawicy i Ruchu Narodowego, KW Akademickiego Stowarzyszenia Res Publica, KWW Lepsza Zielona Góra – Lepsze Lubuskie, KWW Ludzie dla Miasta oraz KWW Nowe Miasto – Nowi Radni.

Czas na rejestrację w Miejskiej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta minie 18 lutego (do godz. 24). Oczywiście wcześniej komitety muszą zebrać wymaganą liczbę podpisów poparcia pod listami kandydatów na radnych i dokonać ich rejestracji. Tu termin minie 13 lutego (do godz. 24).

Komitet będzie uprawniony do wystawienia kandydata na prezydenta, jeśli zarejestruje listy w co najmniej trzech z pięciu okręgów wyborczych.

Kampania wyborcza w Zielonej Górze zakończy się 13 marca (o godz. 24), a wybory zostaną przeprowadzone w niedzielę 15 marca 2015 r. w godz. 7-21. Zielonogórzanie wybiorą 25 radnych. Dotychczas rada tego miasta liczyła tyle samo osób.

Podczas wyborów w Zielonej Górze zostaną wykorzystane nowe wzory kart do głosowania. PKW podjęła niedawno uchwałę dotycząca wyglądu kart, która mówi, że wielostronicowa karta do głosowania stanowi jedną kartę do głosowania; zawiera stronę tytułową i stronę ze spisem treści, a dopiero po nich strony z nazwiskami kandydatów.

Wybory do rady miasta oraz wybory prezydenta w powiększonej o gminę wiejską Zielonej Górze odbędą się 15 marca, ponieważ jesienią ub. roku odstąpiono od ich przeprowadzenia w związku z decyzją o fuzji tych jednostek samorządu terytorialnego, co nastąpiło z początkiem br. (PAP)