Jak poinformował w środę naczelnik wydziału ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie Damian Mirecki wójtowi Raniżowa postawiono łącznie 12 zarzutów dotyczących potwierdzenia w dokumentach nieprawdy. Chodzi o potwierdzenie dostarczenia towarów oraz wykonania przez prywatne firmy usług na rzecz gminy, podczas gdy usługi faktycznie nie zostały wykonane.

Pieniądze za te usługi i towary – według prokuratury - podejrzany częściowo przywłaszczał sobie lub też dzielił się nimi z księgową i pracownicą referatu finansowego urzędu. Według wyliczeń prokuratury F. miał przywłaszczyć wspólnie i w porozumieniu z obiema kobietami około 120 tys. zł.

Mirecki dodał, że siedem zarzutów postawionych wójtowi dotyczy właśnie kradzieży pieniędzy, w tym czterokrotnie miał się nimi podzielić z księgową, a trzy razy z drugą pracownicą. Obu kobietom także postawiono zarzuty kradzieży pieniędzy należących do gminy.

W kilku innych przypadkach pieniądze za rzekome usługi trafiały do właścicieli firm, które miały wykonać zlecenia. Chodzi głównie o zlecenie wykonania różnych robót budowalno-remontowych, prac melioracyjnych na rzecz gminy.

Prokurator dodał, że jedna z tych firm należy do członka rodziny wójta.

Jednemu przedsiębiorcy prokuratura już wcześniej postawiła zarzuty związane z poświadczeniem nieprawdy w fakturach. Niewykluczone są dalsze zatrzymania w sprawie.

Wójt podczas przesłuchania przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Wójt Raniżowa został zatrzymany we wtorek. Razem z nim policja zatrzymała byłą księgową oraz dwóch pracowników urzędu gminy. Kolejna podejrzana w sprawie - pracownica referatu finansowego Urzędu Gminy w Raniżowie - została zatrzymana w środę.

Dwóm pracownikom urzędu postawiono zarzut pomocy wójtowi przy popełnieniu przestępstwa. Mieli podpisać fikcyjne umowy o dzieło na podstawie których później przedstawiano rachunki za wykonane usługi.

Śledztwo w sprawie finansowych nieprawidłowości w Urzędzie Gminy w Raniżowie Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie wszczęła w lipcu ub.r. Wcześniej informacje wstępnie zweryfikowali i potwierdzili policjanci wydziału do walki z korupcją KWP w Rzeszowie, którzy trafili na trop sprawy.

Daniel F. jest wójtem gminy Raniżów od 2010 r. W poprzedniej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego rady gminy. (PAP)