W Olsztynie przegrał Czesław Małkowski, mieszkańcy nie zgodzili się, by samorządowiec, który miał na koncie nieprawomocny wyrok za gwałt, zajął fotel prezydenta miasta. Prezydentem zostanie  na kolejną kadencję Piotr Grzymowicz.

Bezpartyjny Ludomir Handzel został wybrany na prezydenta Nowego Sącza, uzyskując w drugiej turze wyborów 58,35 proc. głosów – podała Państwowa Komisja Wyborcza. Pokonał on kandydatkę Zjednoczonej Prawicy Iwonę Mularczyk.

Drugą turę wyborów w Szczecinie wygrał Piotr Krzystek (Bezpartyjni), uzyskując 78,22 proc. głosów. Będzie to czwarta kadencja Krzystka na tym stanowisku.

Piotr Korytkowski z Platformy Obywatelskiej zwyciężył w II turze wyborów prezydenta Konina. W niedzielnym głosowaniu Korytkowski pokonał Zenona Chojnackiego z PiS, który uzyskał 44,19 proc. poparcia.

Z kolei w Siedlcach zwyciężył dyrektor szkoły Andrzej Sitnik startujący w wyborach samorządowych z komitetu Bezpartyjne Siedlce.

Czytaj: Ipsos: Wygrywają dotychczasowi prezydenci

W Kołobrzegu wygrała Anna Mieczkowska, startująca w wyborach z komitetu "Kołobrzescy Razem", wspieranego m.in. przez PO, Nowoczesną i SLD. Urzędujący prezydent Szczecina Piotr Krzystek zdobywając 78,22 proc. głosów w drugiej turze wyborów, został wybrany na czwartą kadencję. Kandydat KWW Bezpartyjnych Piotra Krzystka pokonał Bartłomieja Sochańskiego - kandydata Zjednoczonej Prawicy, który zdobył 21,78 proc.

 

 

Prezydentem Kielc zostaje Bogdan Wenta, startujący z własnego komitetu „Projekt Świętokrzyskie”. Uzyskał on 61,25 proc. głosów. Jego kontrkandydat, urzędujący od 2002 roku, Wojciech Lubawski, otrzymał 38,75 proc. głosów.

Maciej Glamowski popierany przez Koalicję Obywatelską został nowym prezydentem Grudziądza. W II turze wyborów poparło go 60 proc. głosujących. Popierany przez PiS Andrzej Guzowski uzyskał 40-procentowe poparcie.

Daniel Beger ze Świętochłowic ze stowarzyszenia "Przyjazne Świętochłowice" został nowym prezydentem tego miasta, uzyskując poparcie 50,3 proc. wyborców. W drugiej turze wyborów 122 głosami pokonał rządzącego miastem od ośmiu lat Dawida Kostempskiego z Koalicji Obywatelskiej.

Bezpartyjna kandydatka na prezydenta Zabrza Mańka-Szulik (Skuteczni dla Zabrza) zwyciężyła w II turze wyborów, zdobywając najwięcej głosów - poparło ją wtedy 16 727 zabrzan (31,51 proc.). Zabrze to jedno z miast na Śląsku, w których o urząd prezydenta w tegorocznych wyborach ubiegało się najwięcej kandydatów.