Pytanie:
W maju, np. 10-ego, wójt składa na ręce przewodniczącego rady gminy rezygnację z pełnienia funkcji z dniem 30 czerwca.
Z jaką datą przestaje być wójtem? Jeśli rada gminy podejmuje 20 maja uchwałę o przyjęciu złożenia mandatu przez wójta, to czy może w uchwale określić inną datę?
Czy ekwiwalent za urlop będzie należał się za 2016 r. proporcjonalny do przepracowanego okresu, czy za cały wymiar urlopu przypadającego na 2016 r.?

Jeżeli wójt złoży np. 15 maja na ręce przewodniczącego rady gminy rezygnację ze stanowiska wójta z dniem 31 maja, to czy rada może nie przyjąć tej rezygnacji i pozwolić wójtowi odejść ze stanowiska dopiero po trzymiesięcznym terminie wypowiedzenia?
Czy musi podjąć uchwałę przyjmującą rezygnację z dniem 31 maja?

Odpowiedź:
O ile nie zachodzą inne, szczególne okoliczności, wygaśnięcie mandatu wójta nastąpi z dniem wskazanym w rezygnacji.
Urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu.

Uzasadnienie:
Jeżeli rada gminy przyjmie rezygnację, mandat wójta wygasa w dniu 30 czerwca.
Zgodnie z art. 151(1) § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p., w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Natomiast stosownie do art. 171 § 1 k.p., w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Rada gminy może nie przyjąć rezygnacji wójta. Wówczas wójt może ponownie złożyć rezygnację, wskazując w piśmie inny termin.
Stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się wraz z wygaśnięciem mandatu i nie mają do niego zastosowania kodeksowe przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę (ani za wypowiedzeniem, ani bez wypowiedzenia). Natomiast mandat wygasa w przypadku upływu kadencji, odwołania pracownika przez organ, który dokonał wyboru, zrzeczenia się mandatu przez pracownika, lub jego śmierci.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów