Włodkowski po wyborze na burmistrza swojego rodzinnego miasta musiał zrzec się mandatu poselskiego, żeby objąć nowy urząd. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie można łączyć z mandatem posła i senatora. Na jego miejsce w Sejmie powinna wejść osoba, która zajęła kolejne - pod względem liczby głosów - miejsce na liście PSL w wyborach parlamentarnych z 2011 r.

Tym kandydatem był obecny wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, który zdobył wówczas 5329 głosów. Jednak we czwartek poinformował on, że zdecydował się pozostać na stanowisku i rezygnuje z mandatu.

"Mam nadzieję, że swoją pracą dla województwa udowadniam, że warto było zaufać mnie i PSL. Wybrałem wariant optymalny, który przełoży się na nasze wspólne dobro, na wymierną korzyść dla naszego województwa" - zapewnił Podziewski.

Kolejną kandydatką z listy PSL, która może zająć wolne miejsce w ławach poselskich po Włodkowskim jest wiceminister skarbu Urszula Pasławska, która w wyborach w 2011 r. zdobyła 5022 głosy.

Według szefa ludowców na Warmii i Mazurach posła Stanisława Żelichowskiego, Pasławska jako podsekretarz nie mogłaby jednak łączyć funkcji w ministerstwie z byciem posłem. Żelichowski ujawnił dziennikarzom przed kilku dniami, że "rolą Piechocińskiego jest teraz załatwienie Pasławskiej awansu na sekretarza stanu, bo wtedy będzie ona mogła objąć mandat poselski po Zbigniewie Włodkowskim".

Gdyby Pasławska nie została posłanką to następna w kolejce jest b. wicestarosta ze Szczytna i radna sejmiku Sylwia Jaskulska. Jednak w ostatni poniedziałek została ona członkiem zarządu woj. warmińsko-mazurskiego. Kolejną po niej osobą, która miałaby szansę na mandat poselski, byłaby dyrektorka sanepidu w Mrągowie Beata Doraczyńska. W wyborach parlamentarnych Jaskulska dostała 1829, Doraczyńska - 1393 głosy.

Drugim z dotychczasowych warmińsko-mazurskich posłów, którzy zamienili Sejm na samorząd jest burmistrz Iławy Adam Żyliński (wybrany z listy PO, teraz bezpartyjny). Jego miejsce w parlamencie mógł zająć Krzysztof Harmaciński, ale nie chciał, bo został wybrany na wójta gminy Iława. Dlatego mandat przejął kolejny kandydat z listy PO w wyborach parlamentarnych w 2011, lekarz z Elbląga Krzysztof Naguszewski, który w miniony wtorek złożył ślubowanie poselskie.

(PAP)