Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego bogata oferta wydarzeń przygotowana przez 60 łódzkich placówek kultury - muzeów, galerii, uczelni artystycznych i teatrów – daje szansę na pobicie ubiegłorocznego rekordu; wówczas w Nocy Muzeów wzięło udział ponad 90 tys. osób.

W 2015 r. najchętniej odwiedzano Centralne Muzeum Włókiennictwa, które w tegorocznej edycji – obok zwiedzania ekspozycji rozpoczętego niedawno 15. Międzynarodowego Triennale Tkaniny – zaproponuje publiczności m.in. udział w otwarciu wystawy "Łódzka praczka", koncerty muzyki afrogospel, pokaz zabytkowych samochodów oraz liczne aktywności w należącym do Muzeum Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Możliwość stworzenia dzieła sztuki otworzy się przed zwiedzającymi Muzeum Sztuki ms2. Na każdym piętrze wystawy "Atlas nowoczesności. Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku" pojawią się stanowiska z "kartami pracy" - aby uzyskać na nich obraz, trzeba będzie połączyć znajdujące na kartach kropki – do czego niezbędna będzie znajomość muzealnej kolekcji. Osoby, które prawidłowo wykonają zadanie, będą mogły narysować fragment muralu; pozostanie on na pamiątkę tej nocy na ścianie ms2.

W pofabrykanckich wnętrzach Pałacu Poznańskich niespodzianką ma być kącik melomana, wyposażony w sprzęt dawnych Łódzkich Zakładów Radiowych Unitra Fonica z lat 50.- 80. Jak poinformowała Agata Siuta z Muzeum Miasta Łodzi, ekspozycja jest zapowiedzią planowanej na lipiec wystawy o Fonice. Muzealnicy zaproszą zwiedzających do współpracy przy jej tworzeniu.

Dużym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszyło się EC1 Miasto Kultury działające w dawnym kompleksie zrewitalizowanej przedwojennej miejskiej elektrociepłowni. W sobotnią noc publiczność będzie mogła obejrzeć niedostępną do niedawna zachodnią część obiektu z oryginalną maszynerią elektrowni pochodzącą z 1929 r. Planetarium w EC1 przygotowało specjalne seanse, na które będzie można wejść co 20 minut.

W łódzkiej ASP odbędą się Targi Sztuki Studenckiej oraz – punktualnie o północy - pokaz mody, na który złożą się projekty studentów Katedry Ubioru. Od godz. 18 co godzinę zaplanowano wykłady o sztuce oraz warsztaty m.in. czerpania papieru i technik tkania na krośnie.

Kilka placówek odwoła się do tradycji Łodzi filmowej - swoje zasoby otworzy oddział Filmoteki Narodowej, mieszczący się w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych. Każdy zwiedzający otrzyma na pamiątkę odcinek taśmy filmowej – nieużywanego obecnie nośnika obrazów tworzonych niegdyś w WFF. W Muzeum Kinematografii zaplanowano m.in. projekcje filmów - również plenerowe - oraz wizyty w Szuflandii z filmu J. Machulskiego "Kingsajz". Atrakcje dla dzieci przygotowało Muzeum Animacji Se-ma-for.

Na wydarzenia w ramach Nocy Muzeów będzie można dojechać specjalnymi liniami autobusowymi i tramwajowymi uruchomionymi przez miejskiego przewoźnika. Będą one obsługiwane nie tylko przez współczesne, ale także przez zabytkowe pojazdy, m.in. tramwaj z Sanoka z 1928 r. czy autobusy Ikarus 260 i 280. (PAP)