W niedzielę w Warszawie głosować będzie można w godzinach 7-21. Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz, prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?".
Do udziału w niedzielnym referendum w Warszawie uprawnionych jest 1 mln 336 tys. wyborców; w ostatnim okresie do rejestru wpisało się ok. 1,4 tys. osób - poinformowała szefowa delegatury KBW w Warszawie Anna Lubaczewska.

W Chojnie inicjatorzy głosowania zarzucają burmistrzowi złą politykę finansową w gminie i błędne inwestycje. Jak powiedział pełnomocnik inicjatorów referendum, radny Chojny Rafał Skrzypek, zarzuty wobec burmistrza to m.in. "fatalna polityka finansowa w gminie, brak wizji rozwoju gminy, błędne inwestycje i ogromne podwyżki lokalnych podatków oraz zatrudnianie w urzędzie gminy i jednostkach podległych bez konkursów".
Burmistrz Chojny odpiera zarzuty. Są absurdalne - ocenił. "Finanse gminy są doskonałe, inwestycje realizowane zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, którzy wskazują priorytety" - zaznaczył. Jak dodał, będzie dochodzić na drodze sądowej swych praw, bo to, co głosi komitet referendalny, to "kłamstwa, półprawdy i pomówienia", mające na celu zdyskredytowanie go.
Uprawnionych do głosowania w Chojnie jest około 11 tys. osób. By referendum było ważne, musi w nim wziąć udział co najmniej 60 proc. głosujących w poprzednich wyborach samorządowych, czyli 3160 osób.

W gminie Bierawa poprzedni - Ryszard Gołębowski - zmarł 16 lipca. Jedynym kandydatem na stanowisko jest pełniący obecnie funkcję wójta Krzysztof Ficoń, wcześniej zastępca Gołębowskiego.
Dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz powiedział, że niedzielne wybory przedterminowe w Bierawie (pow. kędzierzyńsko-kozielski) odbywać się będą w godz. 8-22. Mieszkańcy gminy Bierawa głosować będą w pięciu lokalach wyborczych. Uprawnione są 6352 osoby.
Na kartach do głosowania mieszkańcy gminy będą zaznaczać odpowiedź „tak” lub „nie” przy pytaniu dotyczącym wyboru jedynego zgłoszonego kandydata. Tkacz powiedział, że jeśli Ficoniowi nie uda się uzyskać ponad połowy głosów, to wyboru wójta bezwzględną większością w tajnym głosowaniu dokona rada gminy. (ks/psp)