Czytaj: Od nowego roku znika użytkowanie wieczyste>>

Poinformował o tym w czwartek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Przypomniał, że różne stawki bonifikat na gruntach Skarbu Państwa i samorządów były powodem podjęcia inicjatywy legislacyjnej przez Senat w grudniu ubiegłego roku.  - Ten projekt trafi w styczniu do Sejmu. Spodziewam się, że posłowie, którzy będą zajmowali się tą ustawą doprowadzą do takiego rozwiązania, które my życzliwie wspieramy i ze strony rządu będzie tutaj przychylność, aby dać wojewodom taką możliwość, żeby w drodze zarządzenia wojewody dostosować wysokość bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa do tej bonifikaty na gruntach samorządowych. Więc na pewno na gruntach Skarbu państwa nikt nie będzie w gorszej sytuacji - zapowiedział w TVP Info. 

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy, których celem jest przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne - we własność tych terenów. Uwłaszczenie będzie odpłatne, ale możliwe jest wniesienie opłaty jednorazowo. Na gruntach Skarbu Państwa obowiązuje wysokość bonifikaty określona przez ustawę. Dla tych, którzy postanowią zapłacić całą 20-letnią sumę jednorazowo w pierwszym roku, bonifikata wynosi 60 proc., a w kolejnych latach będzie obniżana o 10 proc.

Czytaj: Bonifikata od opłat przekształceniowych może objąć grunty pod garażami>>

Bonifikata może być także udzielana przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność na gruntach samorządowych - jej wysokość jest ustalana przez radę gminy, powiatu lub sejmik województwa.
- Samorządy mają tutaj swobodę. Bonifikaty muszą być oczywiście ustawowo jednakowe i tutaj trzeba było jakąś stawkę zaproponować. Myśmy zaproponowali stawkę, która uwzględnia również interes samorządów. Bo wpływy z gruntów Skarbu Państwa nie wpływają wyłącznie do Skarbu Państwa, ale w jednej czwartej one trafiają do samorządów i to tych najbiedniejszych samorządów, bo samorządów powiatowych - tłumaczył minister Soboń. I podkreślał, że rządowi zależy, by przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na gruntach Skarbu Państwa nie było mniej korzystne niż na gruntach samorządowych.  

Zobacz też komentarz praktyczny: Nowe zasady przekształcania użytkowania wieczystego w prawo własności>>