Sąd Okręgowy w Szczecinie zdecydował, że w Dębnie, Gryficach, Rewalu, Świerznie oraz Łobzie należy jeszcze raz przeprowadzić głosowanie. Sąd rozpatrywał wcześniej protesty wyborcze dotyczące tych miast.

W jednym z okręgów w Dębnie, gdzie wyborcy będą wybierać jednego radnego miejskiego, wybory odbędą się 22 marca. Rozpatrując protest wyborczy sąd uznał, że błędy w wydawaniu kart do głosowania mogły wpłynąć na wynik wyborczy - wydano bowiem karty osobom nieuprawnionym.

29 marca głosować będą także na jednego radnego mieszkańcy Świerzna. Tam też błędnie wydano karty do głosowania. Z kolei w Gryficach głosowanie odbędzie się 12 kwietnia. Wyborcy oddający głosy w jednym z lokali wyborczych otrzymali karty wyborcze z innego okręgu.

Wojewoda, który zarządza przeprowadzenie ponownych wyborów samorządowych, nie ustalił jeszcze terminów wyborów do rad w Rewalu oraz Łobzie. Nie wiadomo też, czy i kiedy odbędzie się losowanie burmistrza Dobrzan. Decyzją sądu Anna Gibas, która wygrała wybory na burmistrza, straciła mandat. Wyrok nie jest prawomocny.

Szczeciński Sąd Okręgowy rozpatrzył już ponad 64 z 77 złożonych protestów wyborczych dotyczących pierwszej i drugiej tury wyborów samorządowych. - poinformował w czwartek rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Tomasz Szaj.

34 protesty sąd odrzucił z przyczyn formalnych, niektóre z nich nie miały poparcia w dowodach, a 22 oddalił, a dwa protesty zostały wycofane przez składających. Wśród oddalonych protestów większość dotyczy stosowania książeczek do głosowania, zamiast kart, i wprowadzenia w błąd przez niejasną - zdaniem składających protesty - instrukcję wyborczą. (PAP)