O decyzji gdańskiego sądu poinformował PAP jego rzecznik prasowy Tomasz Adamski. Orzeczenie sądu jest nieprawomocne.

To pierwszy rozpatrzony pozytywnie przez Sąd Okręgowy w Gdańsku protest wyborczy dotyczący ostatnich wyborów samorządowych.

Protest wyborczy ws. wyborów na wójta Kosakowa złożył Henryk Palczewski, przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Kosakowo.

Dotyczył on nieprawidłowości podczas II tury wyborów, w której zmierzyli się dotychczasowy wójt Kosakowa, pełniący tę funkcję od 2002 r., 69-letni Jerzy Włudzik oraz przedsiębiorca 44-letni Szymon Tabakiernik, członek PO, ale startujący z własnego komitetu wyborczego. Wójt, który kilkanaście lat temu należał do SLD, ubiegał się o reelekcję pod szyldem komitetu wyborczego wyborców Jerzego Włudzika.

W gminie Kosakowo mieszkańcy głosowali w ośmiu obwodach.

„W jednym z nich, obwodzie nr 5 znajdującym się w samej miejscowości Kosakowo, podczas II tury wyborów nie opieczętowana była przez cały dzień urna wyborcza, co uznałem za rażące naruszenie Kodeksu wyborczego i podstawę do złożenia protestu wyborczego” – powiedział PAP Palczewski.

O braku odpowiedniego zabezpieczenia urny w lokalu wyborczym poinformował policję, która ok. godz. 20.00, na godzinę przed zakończeniem głosowania, udokumentowała ten fakt na miejscu.

W ubiegłym tygodniu przed gdańskim sądem zeznawali jako świadkowie członkowie komisji wyborczej nr 5, zlokalizowanej w bibliotece w Kosakowie.

„Z ich zeznań okazało się, że było więcej nieprawidłowości. Między innymi dostęp do kluczy i budynku, w którym zdeponowane były karty wyborcze, miały niepowołane do tego osoby. W tej sytuacji karty wyborcze były nienależycie zabezpieczone. Nie były one w żadnej szafie pancernej, czy sejfie, ale w pomieszczeniu, do którego można było przejść z innych części budynku” – wyjaśnił Palczewski.

Palczewski zgłaszając swój protest wyborczy zwrócił też uwagę, że w okręgu nr 5 zwycięstwo Włudzika nad jego konkurentem był „nienaturalnie wysokie” w porównaniu do wyników pozostałych obwodach.

„Ogólnie w wyborach w całej gminie Włudzik zwyciężył przewagą 136 głosów. W obwodzie nr 5 różnica głosów na rzecz obecnego wójta wyniosła 248 głosów. Oznacza to, że wyniki właśnie w tej komisji wyborczej przesądziły o wygranej Włudzika” – stwierdził Palczewski.

Kosakowo to sąsiadująca z Gdynią od północy gmina, zamieszkała przez ok. 12 tys. osób. (PAP)