Choć kadencja poprzedniej rady miasta upłynęła w czerwcu, rządzący blokują wybory nowej, gdyż – jak twierdzi opozycja – Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza obawia się porażki wyborczej w nieprzyjaznej dla tego ugrupowania stolicy Ukrainy.

"Wybory w Kijowie staną się początkiem końca Wiktora Janukowycza, a Ukraina powstanie z kolan" – oświadczył jeden z opozycyjnych przywódców Arsenij Jaceniuk, który uczestniczył w demonstracji przed kijowskim ratuszem.

Władze tymczasem nie ogłaszają nowych wyborów, gdyż powołują się na decyzję trybunału konstytucyjnego, który orzekł, iż kijowianie powinni wybierać władze miasta w ogólnokrajowych wyborach władz lokalnych w październiku 2015 r.

Jaceniuk poinformował w środę, że opozycja poprosi o interwencję w sprawie wyborów w Kijowie Radę Europy. Polityk ma nadzieję, że wpłynie to na przyspieszenie decyzji o głosowaniu nad składem nowej rady miasta.

Podobnie wygląda sytuacja z wyborami kijowskiego mera. Rządzący również nie spieszą się do ogłoszenia wyborów na to stanowisko, mimo że pozostaje ono nieobsadzone od ponad dwóch lat.

Zdaniem komentatorów ewentualna porażka przedstawicieli Partii Regionów w wyborach mera Kijowa i stołecznej rady miasta negatywnie wpłynęłaby na wizerunek Janukowycza, który w wyborach prezydenckich 2015 r. będzie ubiegał się o reelekcję.