Zasadą w postępowaniach w sprawie zamówienia publicznego jest, że treść ogłoszenia i SIWZ powinna być spójna. Jednakże brak zamieszczenia w ogłoszeniu informacji, która jest de facto pouczeniem o istniejącej normie prawnej nie może zostać uznany za uchybienie, które pociąga za sobą doniosłe skutki.

Konieczność i sposób udowodnienia, że wykonawca polegający na zasobach podmiotów trzecich dysponuje tymi zasobami oraz sposób dowodzenia wynika wprost ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publiczny (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., dlatego pominięcie tej informacji w ogłoszeniu nie może być rozważane w kategoriach błędu lub uchybienia.

Treść ogłoszenia o zamówieniu publicznym >>>

P.z.p. przewiduje minimalny zakres informacji, jakie powinny zostać zawarte w ogłoszeniu oraz tych, która zamawiający zamieszcza w SIWZ. Jak wynika z art. 36 ust. 1 pkt 4 i 5 p.z.p. specyfikacja istotnych warunków zamówienia zawiera m.in. warunki udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków a także wykaz oświadczeń lub dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu. Zgodnie z art. 41 pkt 7 p.z.p. ogłoszenie o zamówieniu (w przetargu nieograniczonym) zawiera m.in. warunki udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków. Brak natomiast odpowiedniej regulacji wskazującej na obowiązek zamieszczenia w ogłoszeniu wykazu oświadczeń lub dokumentów.

Sięgając jednak do treści rozporządzenia wykonawczego Komisji nr 842/2011 z dnia 19 sierpnia 2011 r. ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1564/2005 lub odpowiednio na gruncie krajowym do Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 2010 r. w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz. U. Nr 12, poz. 69) wyraźnie widać, że formularze ogłoszeń stanowiących załączniki do tych rozporządzeń przewidują zamieszczenie informacji o dokumentach również w ogłoszeniu.

Określenie przedmiotu zamówienia w ogłoszeniu wszczynającym postępowanie >>>

Nie oznacza to jednak, że treść ogłoszenia i treść SIWZ muszą być identyczne. Zazwyczaj w praktyce zakres informacji zawartych w ogłoszeniu jest węższy niż w SIWZ. Jako przykład można wskazać informacje na temat wadium. W ogłoszeniu zazwyczaj wskazuje się kwotę wadium i ewentualnie sposoby jego wniesienia. W SIWZ zamawiający dookreśla również zasady zatrzymania i zwrotu wadium (cytując przepisy p.z.p.). Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku dokumentów dotyczących wykazywania spełniania warunków udziału w postępowaniu poprzez powołanie się na zasoby podmiotów trzecich.

Warto podkreślić, że charakter normy, który wskazuje jakie dokumenty przedstawia wykonawca w sytuacji, gdy powołuje się na potencjał podmiotów trzecich jest bezwzględny. Zgodnie z art. 26 ust. 2b p.z.p., Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia, zdolnościach finansowych lub ekonomicznych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował tymi zasobami w trakcie realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby wykonania zamówienia.

Norma ta jest skierowana do wykonawcy, któremu ustawodawca przyznał prawo powoływania się na potencjał podmiotów trzecich, niezależnie od tego, czy zamawiający przewidział to w ogłoszeniu, czy SIWZ. Również norma określająca jakie dokumenty należy przedłożyć kierowana jest wprost do wykonawcy. Zamawiający nie może w ogłoszeniu lub SIWZ wskazać innych dokumentów lub zmienić ich charakter.

Dane kontaktowe do zamawiającego są niezbędne w ogłoszeniu o zamówieniu >>>

W związku z tym brak informacji w ogłoszeniu lub SIWZ, że w takiej sytuacji należy udowodnić zamawiającemu, że wykonawca będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia nie powoduje wadliwości żadnego z tych dokumentów. Również niespójność pomiędzy ogłoszeniem i SIWZ w przedmiocie informacji, które wynikają z regulacji określonych przepisami prawa i nie wymagają decyzji zamawiającego nie ma wpływu na wynik postępowania i nie powoduje nierównego traktowania wykonawców.