Rozbudowę szpitala przeprowadzi firma Skanska. Jak poinformował PAP Andrzej Janora z tej firmy, prace żelbetonowe już się rozpoczęły.

„Zadanie obejmuje budowę budynku bloku operacyjnego wraz z łącznikiem do głównego budynku szpitala. Obiekt będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych i będzie częściowo podpiwniczony”- dodał.

Nowy budynek będzie połączony z główną częścią szpitala na trzech poziomach - niskiego i wysokiego parteru oraz I piętra. Łącznik zostanie wyposażony w windę.

„Zakres prac obejmuje także przebudowę sieci elektrycznych kolidujących z budynkiem, przebudowę przyłączy wewnętrznych m.in. wody i gazów medycznych”- zaznaczył Janora.

Zmienione zostanie także oświetlenie terenu oraz układ komunikacyjny - powstanie droga pożarowa wzdłuż nowego budynku, wykonana zostanie renowacja nawierzchni dróg już istniejących, będą też nowe drogi, parkingi wewnętrzne i chodniki.

Dowiedz się więcej z książki
Ochrona konkurencji w prawie zamówień publicznych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Jak podkreślił dyrektor szpitala Zbigniew Widomski, nowy budynek będzie obiektem wielofunkcyjnym, w którym znajdować się będzie nie tylko blok operacyjny.

„W piwnicach będą pomieszczenia przeznaczone do magazynowania i segregacji materiału przeznaczonego do sterylizacji i materiału otrzymanego po sterylizacji. Z kolei na poziomie niskiego parteru powstanie centralna apteka, oddział rehabilitacji dziennej, szatnie personelu, strefa dostaw do szpitala, strefa usuwania odpadów ze szpitala oraz pomieszczenia techniczne. Pierwsze piętro to oddział chirurgii ogólnej z 39 łóżkami” - dodał.

Na drugiej kondygnacji znajdować się będzie blok operacyjny z trzema salami do zabiegów, obok będzie sala wybudzeń. Trzeci poziom nowego budynku będzie przeznaczony na pomieszczenia techniczne i serwerownię. Na tym poziomie zlokalizowane zostaną też wszystkie centrale wentylacyjne.

Nowy obiekt będzie miał ponad 7,5 tys. m kw całkowitej powierzchni.

Koszt rozbudowy szpitala wyniesie blisko 30 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć w 2017 r. (PAP)