Troska o rozwój i standard życia mieszkańców oraz dbanie o stan posiadanych finansów - te czynniki w głównej mierze zadecydowały o zwycięstwie Gdańska, Kołobrzegu i Zielonki w poszczególnych kategoriach organizowanego przez „Rzeczpospolitą” Rankingu Samorządów 2016.

Drugie miejsce w przypadku miast na prawach powiatu przypadło Poznaniowi, a trzecie Gliwicom. Z kolei w kategorii gmin miejsko-wiejskich obok Kołobrzegu na podium uplasowały się również - Zator i Uniejów. Za najlepsze gminy wiejskie (obok wspomnianej Zielonki) uznano natomiast Świdnicę oraz Mielno.

Poza rankingiem głównym (w osobnych zestawieniach)wyróżniono również jednostki samorządu terytorialnego najefektywniej pozyskujące dotacje unijne (ranking „Europejski samorząd”) oraz gminy uznane za najbardziej innowacyjne ( ranking „Innowacyjny samorząd”).

W przypadku dotacji, najlepiej spośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich poradziły sobie – Nowy Dwór Mazowiecki, Pilawa i Radłów. Natomiast w kategorii miast na prawach powiatu – Krosno, Olsztyn i Tarnów.

Za najbardziej innowacyjne (w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich) uznano: Aleksandrów Łódzki, Kołobrzeg, Rejowiec Fabryczny. W kategorii miast na prawach powiatu - Świnoujście, Katowice i Gdańsk.

(zmp.poznan.pl)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami