- Już na etapie prac legislacyjnych nad ustawą o zmianie użytkowania wieczystego we własność zgłaszaliśmy, że opłaty przekształceniowe oraz bonifikaty przyznawane przy okazji przekształcenia mogą być przez Komisję Europejską uznane za pomoc publiczną - przypomniał w wywiadzie dla PAP prezes UOKiK Marek Niechciał. Dodał, że dla części z nich wiązałoby się to z koniecznością zwrotu tych pieniędzy.  Dodał, że nowelizacja rozwiązała ten problem.


- Ostatecznie ustawodawca dał użytkownikowi wieczystemu będącemu przedsiębiorcą wybór – czy chce korzystać z pomocy de minimis i ewentualnie dopłacać do wartości rynkowej albo uiszczać opłatę przekształceniowa przez np. 99 lat (do uiszczenia ceny rynkowej gruntu) - dodał, tłumacząc, że po zmianach nie ma mowy, by bonifikaty zostały uznane za niedozwoloną pomoc.

 

 

 

Póki co, w tej sprawie żadne oficjalne skargi ani nawet sygnały do Urzędu nie wpłynęły.
- W tym przypadku odbyło się to na zasadzie analizy skutków ustawy. To deweloperzy i spółdzielnie zgłosiły się do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z problemem. I ten problem rozwiązano" - stwierdził. (ms/PAP)

 

Warto przeczytać: Są wzory dokumentów dla urzędów i właścicieli gruntów w związku z ustawą uwłaszczeniową