Sieć Obywatelska Watchdog Polska zapytała wszystkie gminy o to, czy przekazały Poczcie Polskiej listy wyborców lub czy zamierzają to zrobić przed przyjęciem ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. jeszcze nie minął termin odpowiedzi, ale – na podstawie danych z około 30% urzędów wiadomo, że 8% gmin przekazało spisy, 60% nie zrobiło tego, a 32% udzieliło niejednoznacznej odpowiedzi.

 

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Organizacja zebrała dane w konkretnym celu - składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Pierwsze 12 zawiadomień właśnie zostało wysłane. Te gminy to – Boguty-Pianki, Dobra (małopolskie), Gielniów, Klonowa, Łochów, Nurzec-Stacja, Pniewy (mazowieckie), Radziłów, Siemiątkowo, Smyków, Widawa, Witonia.

Organizacja podkreśla, że każde działanie czy decyzja władz publicznych musi mieć oparcie w przepisach. Mówi o tym artykuł 7 Konstytucji RP: Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Ignorowanie tego artykułu przez rządzących w końcu dotknęło nas powszechnie.

Czytaj też: Samorządy nie chciały udostępnić Poczcie danych wyborców, zrobiło to Ministerstwo Cyfryzacji

Więcej na stronie organizacji tutaj>>