Jak mówił premier, nowe propozycje mają na celu jak najlepszą współpracę między władzą centralną a samorządami. Jednak deklarował, że PiS nie dzieli samorządów, tylko patrzy na dobro mieszkańców, dobro obywateli. - Tam, gdzie można poprawić obywatelom los, nie ma barw politycznych. Wybierzmy gospodarzy, którzy nie obrażają się na władzę centralną, tylko potrafią współpracować - wzywał premier Mateusz Morawiecki w niedzielę podczas konwencji PiS, inaugurującej samorządową kampanię wyborczą Zjednoczonej Prawicy.

Program termomodernizacji "Ciepły dom" skutkować ma m.in. niższymi rachunkami za energię i czystszym środowiskiem oraz program "Segregujesz - płacisz mniej", który ma obniżyć opłaty śmieciowe w zamian za segregowanie odpadów komunalnych.

Więcej na domy seniora

Drugim filarem programu samorządowego PiS są propozycje skierowane do "otoczenia domu". To m.in. znaczące, co najmniej dwukrotne zwiększenie nakładów dla domów seniora, a także zagwarantowanie możliwości aktywności sportowych i rekreacyjnych dla młodych ludzi, dzieci i rodzin poprzez przeznaczenie w najbliższych latach 500 mln zł na nowe place zabaw dla dzieci, ośrodki sportowe czy siłownie plenerowe.

Czytaj: Kaczyński: Nie będziemy się srożyć, ale warszawski samorząd rozliczymy >> 

Wyremontują dworce i chodniki

Program "Nowoczesna gmina", który ma dotyczyć "dalszego otoczenia". - To chodnik, dworzec, autobus - doprecyzował. Program ten zakłada m.in. dofinansowanie do budowy - tam, gdzie ich nie ma - chodników do szkoły, największy od dekad program renowacji lokalnych dworców, skierowany także do mniejszych ośrodków miejskich, a także podwojenie środków dla gmin, które będą chciały odbudowywać połączenia autobusowe. - To właśnie zamykanie lokalnych dworców PKS, zwijanie linii autobusowych - obok zamykania posterunków policji - jest niechlubnym symbolem zwijania się Polski - zaznaczył szef rządu.

Dostęp do dobrego internetu

Czwarty punkt programu PiS dla samorządów ma na celu wyrównanie szans dla mieszkańców mniejszych ośrodków poprzez upowszechnienie dostępu do szybkiego internetu. - To program 100 Megabitów na 100 lat niepodległości Polski. Autostrady internetowe są dzisiaj tak ważne, jak autostrady A1, A2, A3, czy A4 - mówił Mateusz Morawiecki. I zapowiedział, że rząd PiS w ciągu najbliższych 3-4 lat wyda na budowę szerokopasmowego internetu 4 mld zł, aby podłączyć do niego 20 tys. szkół i wszystkie gminy.

Rząd wesprze budżety obywatelskie

Ostatnią z zaprezentowanych przez premiera propozycji PiS jest przeznaczenie 300 mln zł na program wsparcia dla wprowadzania budżetów obywatelskich w mniejszych ośrodkach pod nazwą "Mieszkasz - decydujesz". Jego efektem ma być decydowanie przez mieszkańców o przeznaczeniu pół procent wartości ogółu budżetu na obszarach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. - To część programu republikańskiego PiS, który buduje kontakt obywatela z państwem i lokalną ojczyzną. -Poprzez te budżety obywatelskie chcemy aktywizacji społecznej, chcemy by ludzie wzięli sprawy we własne ręce - mówił szef rządu.