Prezydent podkreślił, że Dzień Samorządu Terytorialnego w roku 25-lecia polskiej wolności to szczególny moment do podziękowań. "W zasadzie możemy sobie wszyscy razem nawzajem podziękować za to, że polska samorządność jest jedną z dźwigni rozwoju ojczyzny przez te dwadzieścia parę lat i to jedną z tych dźwigni nie do zastąpienia" - podkreślił Komorowski.

"Polska samorządna jest niewątpliwie źródłem polskiego sukcesu na miarę, którą czasami łatwiej można zobaczyć i docenić patrząc z tej perspektywy 25 lat, a jeszcze lepiej z perspektywy zewnętrznej" - powiedział prezydent. Jego zdaniem wielkim osiągnięciem jest to, że "ludzie generalnie postrzegają, iż dobrze się dzieje w tej małej ojczyźnie, w której oni żyją".

"Mamy dziś gigantyczną satysfakcję patrząc, że inni chcą nas naśladować. To znaczy, że inni oceniają naszą drogę jako drogę sukcesu, udaną drogę. Wszyscy sekundujemy Ukrainie, nie tylko w jej walce o utrzymanie własnej niepodległości, utrzymanie także kursu prozachodniego, ale sekundujemy Ukrainie w trudnym dziele pogłębiania reformy samorządowej, bo wiemy, że to jest fundament demokracji i rozwoju" - mówił prezydent.

Jak ocenił, Polska ma prawo odczuwać "ogromną satysfakcję, że strona ukraińska właśnie na samorządność w stylu polskim, samorządność +made in Poland+ patrzy z ogromnym uznaniem, czasami z wielką nadzieją, i że nasi samorządowcy, nasi eksperci w tej chwili pomagają we wdrożeniu pogłębionej reformy samorządowej w tym kraju". Zdaniem Komorowskiego, trudno sobie wyobrazić lepsze potwierdzenie tego, że kiedyś dokonaliśmy prawidłowego wyboru, poszliśmy w stronę decentralizacji państwa. Grupa polskich ekspertów, pod przewodnictwem posła PO, b. prezydenta Warszawy Marcina Święcickiego, wspiera ukraińską reformę samorządową.

Jeden z twórców reformy samorządowej, doradca prezydenta prof. Jerzy Regulski podkreślał we wtorkowej rozmowie z dziennikarzami, że Polska ma dużo do przekazania w kwestii reformy samorządowej - "jako pomoc techniczną" w budowaniu systemu na Ukrainie. "Nie wystarczy pokazać, jak jest u nas, trzeba pokazać, jak myśmy to zrobili, a więc cała organizacja, wdrożenie tego" - powiedział Regulski. Podkreślał, że wdrożenie tej reformy dotyczy "praktycznie wszystkich dziedzin życia".

Prezydent dziękował we wtorek odznaczonym samorządowcom za sukcesy, które - jak mówił - "składają się w wielką mozaikę sukcesów Polski całego 25-lecia". "W sposób szczególny pragnę podziękować także za dobrą odpowiedź, wolę współdziałania w paru kwestiach, które sam wyznaczyłem w ramach mojej prezydentury jako kierunki działania strategicznego" - podkreślił prezydent.

Jak mówił, niesłychanie ważnym kierunkiem jest kształtowanie nowoczesnego patriotyzmu, dlatego dziękuje za udział w akcji "Majówka z Polską", "za wszystkie niebywałe i piękne pomysły, zmierzające do tego, by nasza forma wyrazu patriotyzmu była nie tylko nowoczesna, ale także cieszyła, była źródłem radości, a nie tylko smutnych skojarzeń".

Komorowski dziękował również samorządowcom za "reakcję i wykreowanie pomysłu" na Kartę Dużej Rodziny. Prezydent przekonywał, że celem strategicznym Polski musi być przełamanie kryzysu demograficznego. "Karta Dużej Rodziny, która jest kartą samorządową, zyskuje w tych dniach także to ukoronowanie w postaci Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny" - podkreślił. Dodał, że system ten będzie można uzupełniać o aktywność ludzi biznesu i sieci handlowych na rzecz wspierania rodzin.

Prezydent przekonywał też, że musimy szukać "nowych źródeł energii ludzkiej, źródeł siły, która by nam pozwoliła na wejście z impetem, optymizmem i zaangażowaniem w następne 25-lecie". "Wiele nam się udało, ale też musimy mieć poczucie, że nie wszędzie ten sukces jest jednakowy. W zakresie budowania aktywności obywatelskiej niewątpliwie to nie są sukcesy na miarę potrzeb Polski" - zwrócił uwagę Komorowski.

Podkreślił, iż z badań i obserwacji wynika, że poziom partycypacji obywateli w rozwiązywaniu problemów centralnych i lokalnych "nie zawsze jest satysfakcjonujący". Zdaniem prezydenta, dalszy rozwój Polski wymaga "uaktywnienia, uruchomienia źródeł energii obywatelskiej". "Stąd i idea Kancelarii Prezydenta uruchomienia i pogłębiania samorządności, ale stąd też także jedna refleksja (...) po wyborach do PE" - mówił Komorowski.

Prezydent ocenił w tym kontekście, że "coś jest złego z tym", iż przy tak wysokim poziomie akceptacji przez Polaków demokracji, samorządności, polskiej obecności w UE, "ta wola wyrażenia zaangażowania obywatelskiego na poziomie podstawowym, jakim są wybory, jest ciągle niezadowalająca". "Powiem nawet - często wstydliwie niska. To stawia problem mobilizacji do zajmowania bardziej obywatelskich postaw w kwestiach przede wszystkim wyborów, ale nie tylko w kwestiach wyborów. To, według mnie, powinno być zadaniem na następne lata" - podkreślił Komorowski.

"Według mnie, to +uobywatelnienie+ jest rzeczą absolutnie niezbędną, tak jak była absolutnie niezbędna i błogosławiona - jeśli chodzi o Polskę, o skutki - aktywność obywatelska wyrażająca się w głębokiej zmianie samorządowej na początku naszej drogi transformacji" - zaznaczył.

Prezydent wręczył podczas uroczystości odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali: Krzysztof Pakoński i Michał Zaleski.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Marian Buras, Jacek Czarnecki, Andrzej Gąsienica-Makowski, Robert Godek, Zbigniew Grzesiak, Andrzej Saternus, Tadeusz Skatuła, Elżbieta Smolińska, Marek Wesołowski, Adam Woś, Andrzej Zabłocki, Jerzy Zająkała oraz Krzysztof Żuk.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Włodzimierz Brodiuk, Sławomir Brodziński, Andrzej Dziuba, Piotr Jedliński, Jan Laskowski, Krzysztof Maćkiewicz, Witold Malarowski, Marek Olechowski, Dariusz Strugała, Dariusz Turzyniecki oraz Jan Żychliński.

Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowani zostali: Dariusz Kalkowski oraz Anna Tomicka.

Prezydent wręczył także dyplomy oraz flagi laureatom akcji „Majówka z Polską”. Wyróżnione zostały: miasto Białystok – za najpiękniej udekorowany budynek publiczny - osiemnastowieczny pałacyk gościnny Branickich, będący siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego; Katowice – za najpiękniej podświetloną przestrzeń publiczną - pomniki: Żołnierza Polskiego i Powstańców Śląskich, halę widowiskowo-sportową katowicki Spodek oraz galerię Rondo Sztuki.

Wyróżniony został również Kraków - za najpiękniej udekorowaną przestrzeń publiczną - imponującą flagę przytwierdzoną do balonu widokowego, która wzniosła się w Krakowie na wysokość 152 metrów oraz Lublin - za najpiękniej podświetlony budynek publiczny - lubelskiego Magistratu.

We wtorek odbył się także finał II edycji Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP. Laureatami nagrody zostały: w kategorii wspólnota obywatelska - Gmina Płużnica za opracowanie społecznego projektu zagospodarowania plaży w gminie; w kategorii partnerstwo samorządów - Powiat Nyski m.in. za program budowy mieszkań socjalnych oraz - w kategorii obywatelska inicjatywa lokalna - Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Kreatywni” za inicjatywę "Razem dla motylkowego oddziału".

Przewodniczący kapituły nagrody, doradca prezydenta Jerzy Regulski mówił, że wybór nie był łatwy, "ponieważ tak wiele projektów jest dobrych". Podkreślił, że - przeglądając wszystkie wnioski o nagrodę - "można stwierdzić, że idea zwiększenia udziału obywateli w zadaniach publicznych szeroko się rozwija".

Nagroda Obywatelska Prezydenta RP została ustanowiona w 2012 roku; jest to wyróżnienie nowatorskich działań obywatelskich na rzecz wspólnego dobra, które mogą stanowić wzory do naśladowania. (PAP)