"Nie ma wolności bez samorządności, wszyscy doskonale to czujemy, wszyscy to rozumiemy. Samorząd w Polsce sam w sobie jest sukcesem wolnej Polski. Jest także źródłem sukcesów wolnej Polski przez całe 25 lat. Samorząd w Polsce jest jednym z tych obszarów, które cieszą się największą akceptacją społeczną, także z punktu widzenia oceny całego 25-lecia wolności" – powiedział prezydent.

Jak mówił Komorowski, w każdym polskim mieście, miasteczku, gminie znajdują się pomniki wolności. "Wolności mądrze, dobrze zagospodarowanej, mądrze zrealizowanej. Tymi pomnikami są drogi, mosty, szkoły, są budynki użyteczności publicznej. Jest poprawiający się wygląd miast, miasteczek i wsi polskich. Te pomniki są pomnikami polskiej samorządności" – podkreślał.

Kongres 25-lecia Samorządu Terytorialnego trwa w Poznaniu od czwartku. Biorą w nim udział wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, marszałkowie, przewodniczący rad, radni i pracownicy samorządowi; w sumie ponad 1 tys. osób.

Honorowy patronat nad obchodami 25-lecia samorządności w Polsce objął prezydent Bronisław Komorowski. Kongres w Poznaniu otwiera cykl wydarzeń, które będą organizowane w Polsce w związku z tym jubileuszem.(PAP)