Pytanie:
Czy pracownikom samorządowym można wypłacić dodatek wyrównawczy jeżeli nie osiągają płacy minimalnej, czy należy podnieść wynagrodzenie zasadnicze?

Odpowiedź:
Wynagrodzenie pracownika samorządowego nie może być niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli wynagrodzenie takiego pracownika obliczone zgodnie z przepisami u.m.w.p. jest w danym miesiącu niższe od minimalnego konieczne jest uzupełnienie wynagrodzenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia poprzez wypłacenie wyrównania.

Uzasadnienie:
Stosownie do art. 36 ust. 1 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych - dalej u.o.p.s., pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych. Z art. 36 ust. 2 u.p.s. wynika, że oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa oraz jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Ponadto pracownikowi samorządowy może być przyznany dodatek funkcji lub dodatek specjalny. W sprawach nieuregulowanych w u.p.s. stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p. Oznacza to, że zgodnie z art. 13 k.p. pracownik samorządowy podobnie, jak pozostali pracownicy, ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy - zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 10.10.2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - dalej u.m.w.p., nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. W tym zakresie nie uwzględnia się natomiast: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. Z art. 7 ust. 1 u.m.w.p. wynika, że jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika, obliczone zgodnie z przepisami u.m.w.p., jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że wynagrodzenie pracownika samorządowego nie może być niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli wynagrodzenie takiego pracownika obliczone zgodnie z przepisami u.m.w.p. jest w danym miesiącu niższe od minimalnego konieczne jest uzupełnienie wynagrodzenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia poprzez wypłacenie wyrównania. Nic nie stoi jednocześnie na przeszkodzie, aby z pracownikiem samorządowym został zawarty aneks do umowy o pracę, na mocy którego jego wynagrodzenia wynagrodzenie zasadnicze zostanie określone na poziomie aktualnie obowiązującej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Artykuł pochodzi z programu Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami