Z dniem 5 lutego 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska, Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego (Dz. U. poz. 104) , określające szczegółowo wymagania dotyczące opracowywania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego oraz skalę tych map.


Celem rozporządzenia jest realizacja wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących opracowania map zagrożenia powodziowego w zakresie raportowania z wykonania dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (tzw. Dyrektywy Powodziowej) oraz ujednolicenie w skali kraju sposobu sporządzania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego.

Zgodnie z treścią rozporządzenia mapy zagrożenia powodziowego powinny zostać przygotowane w dwóch zestawach tematycznych: zagrożenia powodziowego wraz z głębokością wody oraz zagrożenia powodziowego wraz z prędkościami i kierunkami przepływu wody. Również mapy ryzyka powodziowego należy przygotować w dwóch zestawach tematycznych (mapa ryzyka powodziowego przedstawiająca zagrożenie dla ludności oraz potencjalne straty powodziowe oraz mapa ryzyka powodziowego przedstawiająca użytkowanie terenu oraz obszary i obiekty o szczególnym znaczeniu kulturowym, przyrodniczym i gospodarczym). Przy opracowywaniu map powinno zostać uwzględnione oznaczenie na mapach elementów wskazanych w rozporządzeniu.

Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego powinny zostać wykonane w szczegółowości map w skali 1:10 000, w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych. Ponadto powinny zostać wykonane w formie cyfrowej na podstawie jednolitej bazy danych przestrzennych.

Przepisy rozporządzenia wpłyną na działalność administracji rządowej, w tym Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej, dyrektorów urzędów morskich, którzy są odpowiedzialni za prowadzenie ochrony przed powodzią z uwzględnieniem map zagrożenia i map ryzyka powodziowego oraz na Głównego Geodetę Kraju. Ponadto rozporządzenie oddziaływać będzie na służby zarządzania i reagowania kryzysowego, na podmioty odpowiedzialne za planowanie przestrzenne oraz na społeczeństwo (poprzez uświadomienie o istniejącym zagrożeniu powodziowym na danym terenie).

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Środowiska, Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego (Dz. U. poz. 104)