Poznańskie centrum będzie świadczyło usługi administracyjne dla europejskiej części O-I związane z płatnościami i rozliczeniami, zarządzaniem danymi i raportowaniem.

Jak powiedziała podczas otwarcia Centrum, w imieniu amerykańskiej spółki, Viivika Remmel, Poznań został wybrany ze względu na dostęp do wykwalifikowanej kadry, infrastrukturę oraz bliskość jednej z fabryk koncernu.

O-I w Polsce ma dwie huty szkła: w Jarosławiu i Poznaniu, które zatrudniają 700 pracowników. Również w Polsce działa jedno z dwóch na świecie centr serwisowych maszyn. Koncern zatrudnia w Polsce 850 osób.

Szef biura obsługi inwestorów poznańskiego urzędu miasta Marcin Przyłębski liczy, że firma zwiększy swoje zaangażowanie w Poznaniu. „Tak było w przypadku firmy MAN, która w swoim centrum zatrudniła początkowo 50 osób, a teraz pracuje w nim ponad 300 ludzi. To naturalna droga rozwoju centrów usług wspólnych” – powiedział.

Jak dodał, międzynarodowym korporacjom trudno od razu zdecydować o przeniesieniu dużej liczby miejsc pracy.

W stolicy wielkopolski, w ostatnim czasie, podobną inwestycję otworzyła firma Mars – pracę znalazło 150 osób zajmujących się finansami i HR. Miasto prowadzi rozmowy z kolejnymi firmami, głównie z sektora informatycznego.

W Poznaniu w firmach z sektora obsługi outsourcingowej dla biznesu (z ang. BPO Business Process Outsourcing) i rynku centrów usług wspólnych (z ang. SSC Shared Services Center) zatrudnionych jest ponad 9 tys. osób.

Na terenie Poznania i okolic działa ponad 40 centr usług wspólnych. Według raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Poznaniu” przygotowanego przez ABSL, organizację zrzeszającą najważniejszych inwestorów tej branż, liczba osób zatrudnionych w tego typu firmach do 2015 r. może wzrosnąć o kolejne 2 tys.

Koncern Owens-Illinois jest największym na świecie producentem opakowań szklanych. W 2013 roku dochód O-I wyniósł 7 mld dol. Firma zatrudnia 22,5 tys. osób w 77 zakładach w 21 krajach. Oferta spółki obejmuje ponad 10 tys. produktów. (PAP)