Szef kancelarii premiera odniósł się w ten sposób do medialnych i politycznych spekulacji. - Warto to rozważać, żeby z korzyścią dla mieszkańców takiego podziału dokonać - powiedział w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia Dworczyk. 

Jednak rzecznik rządu Piotr Müller mówił w czwartek wieczorem, że jeszcze żadnego projektu nie ma. - W związku z tym nie ma żadnej politycznej decyzji, jeśli chodzi o skierowanie takiego projektu do prac parlamentarnych - powiedział. Ale przypomniał, że to była jedna z politycznych zapowiedzi PiS, że Mazowsze i województwo stołeczne zostaną wyodrębnione.  

Czytaj w LEX: Wpływ epidemii koronawirusa na samorządy >

Müller zaznaczył, że jeśli zapadnie decyzja, aby takiego podziału dokonać, to korzystne byłoby przeprowadzić to szybko - tak, by nowa perspektywa unijna - nowy budżet UE "był realizowany już właśnie w ramach tego nowego podziału terytorialnego, które zapewni Mazowszu szybszy rozwój i będzie determinował pewne cele". To akurat pasuje do medialnych spekulacji, że Prawo i Sprawiedliwość chce tę operację przeprowadzić szybko i już jesienią zarządzić nowe wybory. 

 

PiS chce rządzić w tym województwie

Opozycja z dystansem odnosi się do projektu. Skrytykował go prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który stwierdził, że podział Mazowsza byłby działaniem o znaczeniu politycznym. - Gdyby Warszawę z całego regionu wyłączyć, łatwiej byłoby partii rządzącej o lepszy wynik do sejmiku wojewódzkiego. Lepszy wynik do sejmiku to szansa na rządy w województwie, w którym obecnie rządzi koalicja PO-PSL - wskazał Trzaskowski.

Czytaj w LEX: Pakiet osłonowy dla samorządów w tarczy antykryzysowej 4.0 >

- Będzie systemowy atak na samorządy, którego uzasadnienie jest wyłącznie polityczne, naszą rolą jest spowodowanie społecznego sprzeciwu wobec takich zmian - tak do doniesień, że PiS planuje wydzielenie z woj. mazowieckiego Warszawy i sąsiednich powiatów - stwierdził lider PO Borys Budka.

Krytycznie do projektu odniósł się też marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) powiedział w czwartek, że pomysł podziału woj. mazowieckiego jest nieracjonalny i szkodliwy. Jego zdaniem jest to manipulowanie granicami regionów z powodów politycznych. Struzik zapowiedział, że będzie bronić integralności woj. mazowieckiego. 

Czytaj: Struzik: Pomysł podziału województwa mazowieckiego szkodliwy z powodów politycznych>>

- PiS chce dokonać podziału woj. mazowieckiego, by w sposób polityczny przejąć władzę na Mazowszu, w sposób demokratyczny nie może tego uczynić od 20 lat. Fałszywy jest argument, że podział pomoże w pozyskiwaniu środków z UE - mówił w czwartek Piotr Zgorzelski (PSL). Ręce precz od Mazowsza - dodał.

Jednostka słaba finansowo 

Rafał Trzaskowski odniósł się również do samorządowych finansów. - Mazowsze stanie się mocno niesamodzielne finansowo bez wpływów, które przynosi Warszawa i gminy ościenne. Niesamodzielne finansowo – czyli całkowicie uzależnione od wsparcia rządu kierowanego przez ludzi PiS - przestrzegł. Prezydent stolicy zaznaczył, że Warszawa i gminy sąsiadujące zapewniają 87 proc. wpływów Mazowsza z CIT i pytał, czy "pomysł PiS jest taki, aby ogromne terytorialnie województwo utrzymywało się za 13 proc. dotychczasowych wpływów. 

Czytaj: Władze Mazowsza: Wydzielenie Warszawy zatrzyma rozwój regionu>>