"Decyzja ta zapadła jednomyślnie" - powiedział PAP dyrektor zarządu regionu pomorskiej PO Piotr Skiba.

W kręgach opozycji i mediach pojawiały się wcześniej spekulacje, na ile Adamowiczowi w dalszej karierze samorządowej może zaszkodzić śledztwo ws. jego oświadczeń majątkowych, prowadzone od 2013 r. przez Prokuraturę Apelacyjną w Poznaniu. Słychać było nawet głosy, że jeśli śledczy dopatrzą się złamania prawa i postawią zarzuty prezydentowi Gdańska, wystartuje on wówczas z własnego komitetu wyborczego.

Pozytywne głosowanie rady powiatowej PO nad rekomendacją Adamowicza oznacza, że ubiegać się on będzie o kolejną kadencję na fotelu prezydenta Gdańska pod szyldem swojej partii.

Na wcześniejszym posiedzeniu lokalnych władz PO Adamowicz zadeklarował, że w przypadku gdyby prokuratorskie śledztwo przybrało dla niego niekorzystny obrót i usłyszał zarzuty, zawiesi członkostwo w partii.

Rada powiatowa PO zatwierdziła także we wtorek kształt list wyborczych do Rady Miasta Gdańska. Liderami w sześciu okręgach wyborczych w mieście będą, oprócz Adamowicza, obecni radni Platformy - Dariusz Słodkowski, Piotr Borawski, Maciej Krupa, Agnieszka Owczarczak i Małgorzata Chmiel.

48-letni Adamowicz sprawuje funkcję prezydenta Gdańska od 1998 r. Z samorządem gdańskim związany jest od początku jego powstania w 1990 r. W latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Z wykształcenia jest prawnikiem.

Wcześniej swoje kandydatury na najwyższy urząd w Gdańsku oficjalnie ogłosili: b. szef koncernu Energa (2002-2006) i prezes Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej Waldemar Bartelik oraz przewodnicząca zarządu rady dzielnicy Wrzeszcz Dolny Ewa Lieder. Bartelik zadeklarował, że jest kandydatem niezależnym i bezpartyjnym; Lieder popiera grupa społeczników, która założyła komitet Gdańsk Obywatelski.

Kandydatem PiS na prezydenta Gdańska - po raz trzeci - będzie poseł Andrzej Jaworski. SLD w wyborach na najwyższy urząd w mieście będzie reprezentował lider pomorskich struktur tej partii Jarosław Szczukowski.

Kongres Nowej Prawicy wystawi informatyka, szefa gdańskiego oddziału KNP, Zbigniewa Wysockiego. (PAP)