Resort chce doprecyzować wymogi, którymi podlegają wnioskodawcy w zakresie zgód wodnoprawnych, decyzji określających charakter wód, ustalających linię brzegu, jak również decyzji zwalniających z zakazów obowiązujących na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Ma to usprawnić postępowania administracyjne.

Ministerstwo proponuje również doprecyzować przepisy dotyczące przekazywania analizy ryzyka oraz procedury ustanawiania stref ochrony ujęć i obszarów ochronnych.

Z założeń wynika, że związku z faktem, iż w sytuacjach nadzwyczajnych czynności polegające na likwidacji przyczyn i szkód powstałych w wyniku awarii, klęsk żywiołowych, pożarów lub innych miejscowych zagrożeń powinny być podejmowane bezzwłocznie i często wiążą się z koniecznością wykonania urządzeń wodnych, istnieje konieczność wprowadzenia regulacji dotyczących trybu nadzwyczajnego w tym zakresie.  Uzasadnia, że obecnie przeprowadzanie w takich przypadkach pełnego procesu inwestycyjnego, w tym uzyskanie stosownych zgód wodnoprawnych powoduje wydłużenie czasu reakcji na występujące zagrożenia, co może mieć negatywne skutki dla ochrony zdrowia i życia ludzi oraz mienia, a także środowiska przyrodniczego.

 

Projekt dodatkowo zakłada rozbudowę systemu kontroli nad gospodarką ściekową, w szczególności nałożenie dodatkowych obowiązków na przedsiębiorstwa oczyszczające ścieki w celu zapobieżenia występowaniu poważnym awariom i podejmowania dodatkowych działań w przypadku wystąpienia takich awarii.

Rada Ministrów ma przyjąć projekt w IV kwartale 2021 r