W konferencji, która odbyła się w Sejmie, oprócz Nowickiej wzięli udział także przedstawiciele koła Warszawa-Śródmieście Polskiego Związku Niewidomych oraz prezes Fundacji "My Friends" Krzysztof Wrona.

Jak powiedział Wrona władze dzielnicy Śródmieścia we wrześniu ub. roku nie przedłużyły z fundacją umowy najmu na lokal przy ul.Poznańskiej 3/22. Zaznaczył, że decyzję uzasadniono tym, że wyposażenie mieszkalne lokalu świadczy, iż jest użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem. "Siedziba fundacji jest nie tylko biurem. W lokalu odbywają się zajęcia rehabilitacyjne dla osób niewidomych, spotkania integracyjne, udzielane jest wsparcie psychologiczne, wyświetlamy filmy z audiodeskrypcją" - wyjaśniał.

Dodał, że fundacja nie opuściła lokalu i zajmuje go bez tytułu prawnego. Zaznaczył, że sąd rejonowy dla Warszawy-Śródmieście wydał decyzję o eksmisji, od której fundacja się odwołała. Powiedział, że rozprawa w tej sprawie ma się odbyć 3 czerwca. "Nikt z władz Śródmieścia nie chciał się z nami spotkać. Nie zaproponowano nam lokalu zastępczego - nikt o tym nie pomyślał" - powiedział Wrona.

Dodał, że fundacja opłaca czynsz; w związku z zajmowaniem lokalu bez tytułu prawnego opłata wynosi dwukrotność stawki za najem na preferencyjnych warunkach, czyli 26 zł za m2.

Nowicka powiedziała, że przypadek Fundacji "My Friends" nie jest pierwszym, który pokazuje, że osoby niepełnosprawne nie mogą liczyć na wsparcie władz Warszawy. "Warszawa nie jest miastem przyjaznym osobom niepełnosprawnym" - oceniła.

Piotr Figiel z PZN powiedział, że podczas ponaddwuletniej współpracy z Fundacją "My Friends" powstało wiele inicjatyw wyrównujących szanse osób niepełnosprawnych. "Fundacja m.in. sfinansowała nagranie 120 książek dla biblioteki centralnej Polskiego Związku Niewidomych, z której korzysta całe środowisko osób niewidomych, niedowidzących oraz osoby z dysleksją" - podkreślił.

Fundacja "My Friends" została założona 2009 r. Na swej stronie internetowej informuje, że niesie pomoc finansową i dydaktyczną osobom niewidomym i słabowidzącym na terenie Śródmieście w Warszawie, a w szczególności zrzeszonym w kole Warszawa-Śródmieście przy Polskim Związku Niewidomych.